Astmatici a alergici mohou podstupovat různé druhy léčby. Důležité však je vyhýbat se spouštěčům, které astma nebo alergii iniciují, a kontrolovat své příznaky.
Prevence a dlouhodobá kontrola jsou klíčem k zastavení astmatických záchvatů dříve, než vůbec začnou. Léčba obvykle zahrnuje naučit se rozpoznávat své spouštěče, podniknout kroky k vyhnutí se rizikovým faktorům a sledovat dýchání, abyste se ujistili, že vaše léky udržují příznaky pod kontrolou. V případě vzplanutí astmatu možná budete podle odborníků muset použít inhalátor pro rychlou úlevu. Jaké možnosti léčby astmatu existují?
Dilatace dýchacích cest
Bronchodilatancia neboli dilatace dýchacích cest zahrnuje léky uvolňující svaly kolem dýchacích cest. Uvolněné svaly umožňují dýchacím cestám lépe proudit vzduch. Také poskytují snazší pohyb hlenu dýchacími cestami. Tyto léky zmírňují příznaky a používají se u občasného a chronického astmatu.
Užívání protizánětlivých léků
Protizánětlivé léky snižují otoky a tvorbu hlenu v dýchacích cestách. Usnadňují vstup a výstup vzduchu v plicích. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může předepsat, abyste je užívali každý den ke kontrole nebo prevenci svých příznaků chronického astmatu.
Biologická terapie astmatu
Používá se u těžkého astmatu, kdy příznaky přetrvávají i přes správnou inhalační terapii. V současné době existují 2 základní typy biologické léčby – regulace eozinofilů a anti-IgE terapie monoklonální protilátkou. U prvního typu se jedná o druh bílých krvinek, jež se nacházejí v krvi, ale i v orgánech, například v průduškách, kde mohou ovlivnit tvorbu hlenu.
V druhém případě je injekcemi podávána látka omalizumab. Používá se u těžkého astmatu vyvolaného alergickou reakcí na celoroční inhalační alergen, tedy například u pacientů, kteří jsou alergičtí na roztoče, prach nebo plísně apod.
Zdroj: National Library of Medicine