V Evropě se šíří nebezpečná varianta obávané nemoci. Každý bude muset přijmout toto ochranné opatření

Fotografie: Freepik

Opičí neštovice se rozšířily do Evropy. Prvních případů je zatím minimum, přesto odbornicí doporučují zvýšenou opatrnost především během cestování.

Nejnebezpečnější kmen opičích neštovic známých jako mpox už je v Evropě, jak uvádějí epidemiologové. Přesto však odborníci tvrdí, že není třeba panikařit. Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí stanovilo stupeň ostražitosti na mírný. Co to ale přesně znamená a na co si dát pozor hlavně na cestách?

Nejohroženější jsou africké země

Stále platí skutečnost, že nejohroženější jsou africké země, zvláště v Demokratické republice Kongo, kde epidemie mpox vypukla v listopadu 2023. Nadále se začala šířit do Burundi, Rwandy, Ugandy a Keni. Úmrtnost v těchto zemích dosahuje až 4 %. Velice snadno se na těchto místech v Africe opičí neštovice šíří, přenáší se hlavně dotykem a líbáním, popřípadě prostřednictvím kontaminovaných předmětů, jako je například oblečení. Odborníci však předpokládají, že tak vysoká procenta se Evropě vyhnou, jak uvádí deník Mirror.

Nicméně to neznamená, že by lidé neměli být opatrní, a to především na cestách po i mimo Evropu. Léto svádí k výjezdům do zahraničí a setkávání se s novými lidmi, cestovatelé mohou tuto nemoc rychle šířit. V tuto chvíli se však naštěstí stále jedná o jednotky případů v Evropě, je ovšem zásadní, aby v daných zemích byl mpox včas podchycen a izolován.

Na Slovensku vypukla epidemie: Nemocnice čelí kritické situaci, nemají dostatek kapacity

Čeká nás druhá koronavirová pandemie?

Odborníci se zatím jednoznačně shodují, že ne. Riziko, které opičí neštovice představují pro širší populaci, je nízké, jak uvádí server Euronews. Evropská komise dospěla k názoru, že není třeba zavádět kontroly na hranicích, jako tomu bylo během koronavirové pandemie, stejně tak není nutné organizovat hromadné očkování proti tomuto viru.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön ČT24 (@ct24zive) jakama julkaisu

Jaké jsou příznaky opičích neštovic

Inkubační doba je zhruba 10 dní od kontaktu s nemocnou osobou, v té době se začínají projevovat první příznaky. Nejdříve můžete podle Healthline očekávat horečku, bolest hlavy a svalů, celkovou únavu. Následně zvětšené lymfatické uzliny a také kožní onemocnění, jako jsou puchýřky podobné planým neštovicím, často se objevují v genitální oblasti, protože pohlavní styk je stále nejčastějším způsobem přenosu opičích neštovic. Na ZdravémStravování jsme psali také o výskytu horečky dengue v ČR.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]