Určitě znáte pocit, kdy si přesedíte nohu a vzápětí cítíte mravenčení v dolní končetině. To je celkem běžný případ. Někdy však může být mravenčení důsledkem zdravotního problému.
Mravenčení v nohou zřejmě není nikomu cizí, jedná se o celkem běžný stav, který může postihnout kohokoliv. Zpravidla nastává ve chvílích, kdy dlouho stojíte, nebo si sedíte na noze. Pokud však cítíte mravenčení či brnění v nohou bez zjevného důvodu, příčinami mohou být některé zdravotní problémy, které není radno brát na lehkou váhu, říká doktorka Susan W. Lee.
Poranění páteře nebo tlak na nervy
Pokud je na nervy vyvinut silný tlak, například kvůli zranění, těsné obuvi, křečovým žilám nebo přílišnému používání, následkem může být necitlivost, brnění nebo mravenčení v dolních končetinách. V tomto případě je tlak na nervy možné léčit, tudíž jeho důsledek nemusí být trvalý a vy se můžete mravenčení v nohou zbavit.
K poškození nervů však může dojít i z důvodu diabetické neuropatie. Jedná se o seskupení nervových poruch, jejichž příčinou je cukrovka. Diabetická neuropatie může postihnout jakoukoliv část těla, tedy i nohy a chodidla. Mravenčení se v tomto případě zhoršuje především v noci, jak je uvedeno na Healthline.
Častou příčinou je i fibromyalgie
Jednou z nejčastějších zdravotních příčin mravenčení v dolních končetinách je fibromyalgie. Podobné pocity můžete v případě fibromyalgie pociťovat i v pažích. Pokud se jedná o tento zdravotní stav, vyskytnout se mohou i další příznaky, jako například únava, potíže s pamětí nebo náladou, také nekvalitní spánek a bolest svalů.
Mravenčení spojené s roztroušenou sklerózou
Pokud je mravenčení a brnění spojené s roztroušenou sklerózou, může silná necitlivost ztížit každodenní činnosti tím, že nebudete schopni používat různé části svého těla, jak informuje poliklinika SouthValleyNeurology. Jakmile se příznaky vyskytnou v rukou, bude pro vás problém držet věci, nebo vykonávat běžné činnosti. V případě dolních končetin nebudete moct chodit a řídit.
Roztroušená skleróza o sobě dává vědět jasnými signály. Patří mezi ně i únava a zhoršení zraku
Pokud si všimnete necitlivosti nebo brnění v prstech, příčinou může být nedostatek vápníku, tedy hypokalcémie. Stav mohou doprovázet i záchvaty paniky či úzkost. Mravenčení nebo snížená citlivost v rukou či nohou může být také příznakem špatného krevního oběhu, o čemž jsme již psali na ZdravémStravování.eu.