Do Česka se blíží nebezpečný hmyz, jehož kousnutí má vážné zdravotní následky. Sledujte tyto příznaky

Fotografie: Depositphotos

Muchničky jsou drobný hmyz, který na první pohled může připomínat neškodné mušky. Přestože jsou nenápadné, jejich kousnutí může být velmi nepříjemné.

Žihadlo muchničky nejen bolí, ale za určitých okolností může být i zdraví nebezpečné. Sezóna mušek začala s rostoucími teplotami a Poláci již signalizují, že hmyz útočí v mracích, což účinně brání rekreaci v přírodě. Nejhorší případy jsou v okolí vodních ploch a v parcích, včetně center měst, informoval polský web Medonet.

Nepříjemní společníci

Líhnutí muchniček začalo v květnu a bude pokračovat až do konce letních prázdnin. V Kujavsko-pomořském vojvodství byly již v minulých letech provedeny několikahektarové postřiky, které měly zabránit množení tohoto hmyzu. Stejně postupovaly i místní úřady ve větších městech po celé zemi, ale později od tohoto záměru upustily.

Potřebu vypořádat se s mračny muchniček, které napadají i lidi, již hlásí jednotlivé kraje. V Kujavsko-pomořském vojvodství se problém znovu objevil na přelomu května a června. Opět byl proveden postřik, ale byl omezen na veřejná prostranství a rekreační oblasti.

Do Česka se vrátila nebezpečná nemoc, před jejíž nákazou nyní lékaři důrazně varují

„Ošetření začíná v květnu a končí v srpnu. Ve městě bylo zmapováno přibližně 16 potenciálních míst výskytu černých mušek a komárů. Postřiky se provádějí v pozdních večerních hodinách v křovinatých a zalesněných oblastech a v pobřežní zóně vod, kde dochází k rozmnožování černých mušek a komárů,” uvedla Halina Pomianowska, ředitelka odboru životního prostředí toruňské radnice.

Zdravotní rizika

Je třeba připomenout, že samečci černých mušek na lidi neútočí, živí se nektarem z květin. Naopak zvířecí a lidská krev je složkou potravy samiček, které z ní čerpají živiny potřebné v období rozmnožování. Každá samička je v čistých a mělkých vodních nádržích schopna naklást 200 až 500 vajíček, z nichž se po dvou až třech týdnech vylíhnou larvy.

Fotografie: Depositphotos

Mírné zimy a vysoká vlhkost vzduchu přispívají k velkému líhnutí muchniček. Pokud nedošlo k větším mrazům, lze koncem jara očekávat zvýšený výskyt tohoto hmyzu. Muchničky mohou být otravnější než komáři, protože komerčně dostupné repelenty je neodpuzují. Doporučuje se nosit dlouhé kalhoty a rukávy a vyhýbat se místům, kde se černé mušky zdržují.

Problémem je dle odborníků složení slin tohoto hmyzu, které působí na kůži dráždivě a někdy vede k toxické, alergické nebo toxicko-alergické reakci. Kousnutí muchničkami je proto nebezpečné zejména pro alergiky a malé děti, u nichž může otok na kůži trvat i několik dní a může být doprovázen silnými alergickými reakcemi a horečkou.

Muchničky tak představují určité nebezpečí, a proto je důležité dodržovat preventivní opatření a být si vědom rizik spojených s jejich kousnutím. Na ZdravémStravování jsme vás nedávno informovali, že do Česka míří nebezpečný tropický hmyz.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]