S prvními slunečními paprsky a vysokými teplotami se vynoří otázka ohledně toho, jaké opalovací krémy použít? Je možné nahradit konvenční opalovací krémy přírodními?
V souvislosti s přírodní kosmetikou se mluví nejčastěji o oleji z maliny nebo oleji z mrkve. Mají ale tyto rostlinné oleje dostatečně vysoký faktor ochrany před sluncem (SPF), aby byla pokožka chráněná před UV paprsky? Co říkají na tyto přírodní oleje vědecké studie?
Přírodní oleje jako alternativa?
Jasná obloha a slunce lákají k odpočinku na lehátku a slunění. Krásná barva kůže je symbolem zdraví. Je však nutné vybrat adekvátní ochranu s vysokým faktorem, aby kůže zůstala zdravá a krásná. Velmi mnoho lidí se obává použití standardních konvenčních produktů kvůli obsahu různých přidaných látek, proto se obracejí k přírodní kosmetice. Obzvláště populární jsou v diskuzích rostlinné oleje, hlavně olej
- z malinových semen
- z mrkvových semen
Odborníci před rostlinnými oleji varují
Teorie o tom, že rostlinné oleje mají vysoký ochranný faktor, nejsou nejnovější. Nahrazení opalovacích krémů rostlinnými oleji je stará přes 20 let, pravidelně se objevuje každé léto. Objasnění přináší Beatrice Nautino, neurovědkyně, která sama sebe považuje za propagátorku vědy a před používáním rostlinných olejů coby opalovacích krémů varuje.
Dvě studie, které citují příznivci této přírodní kosmetiky, nejsou podle Nautino relevantní. V rámci první se testoval mrkvový olej jiným způsobem než opalovací krémy, ve druhé se naopak nezohlednily ostatní přísady.
Raději je snězte!
V této souvislosti tedy sama doporučuje, aby lidé vybírali z nabídky standardních opalovacích krémů s prověřenou ochranou před slunečními paprsky (SPF). Jen tak lze zajistit bezpečnou ochranu před nebezpečným UV zářením a mít zdravé opálení. Naopak na adresu mrkve a mrkvového oleje říká: „Raději mrkev snězte, ale nepoužívejte jí k ochraně před sluncem!“ Stejně tak maliny, které se více než jako prostředek na opalování hodí do dezertů.
Fotografie: AdobeStock