Mezi muži a ženami se vedou často spory o tom, kdo více trpí, koho co více bolí, jak velká je samotná bolest a kdo to má vlastně celkově v životě složitější. Na úrovni běžné konverzace jde samozřejmě o subjektivní dojmy a dohady, ale vědci zjistili, že pravděpodobnost bolesti se u obou pohlaví liší. Kdo tedy trpí častěji a proč?
Statistiky potvrzují, že ženy vnímají bolest intenzivněji a častěji. Podle vědeckých závěrů za to může především evoluce. Během dob, kdy byla bolest skutečně známkou ohrožení, ji muž necítil proto, aby byl schopen pokračovat v boji, zatímco žena ji cítila, aby pochopila, že je ohrožena a snažila se stáhnout do ústraní i s dětmi.
Častější chronické nemoci
I dnes však bolest postihuje častěji ženy. Například fibromyalgie (stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla) bývá u žen až šestkrát častější než u mužů. To samé platí například i pro bolest hlavy, které se u žen objevuje čtyřikrát častěji než u mužů. A to ani nehovoříme o bolestech, které muži ze své podstaty ani mít nemohou, jako je menstruační bolest nebo endometrióza.
Na biologické úrovni bylo také identifikováno, že ženy mají jiný práh bolesti než muži. Jde o rozdíly v mechanismech zapojených do regulace přenosu bolesti. Jinak funguje u obou pohlaví spojení dvou neuronů nebo smyslové buňky a neuronu, které umožňuje předávání impulsů do centrálního nervového systému.
Emoce hrají roli
Zajímavé navíc je, že tento kontrolní mechanismus je ovlivňován informacemi z části mozku spojované s emocemi. Je tedy jasné, že právě emoce mají na prožívání bolesti výrazný vliv.
Kromě toho byl prokázán i hluboký rozdíl v kontrolních mechanismech přenášení bolesti. Jedním z nich je například tzv. stresové snižování bolesti, které se typicky uplatňuje třeba u vojáků ve válce. U ženy tento faktor funguje také, ale v jiných situacích. Zatímco v boji by pravděpodobně byla žena méně použitelná, pokud jde o zachování života potomstva, pak dokáže bolest velmi dobře eliminovat, což se projeví typicky během porodu.
Některé léky nezabírají
V neposlední řadě pak hraje roli i schopnost metabolického procesu při zpracování některých léků. Ženy nedokáží například tak efektivně využívat některé látky získané z léků proti bolesti. Mohou tedy skutečně subjektivně prožívat bolest výrazněji než někteří muži. Jde však o rozdíl na úrovni biologické, ženám tedy jejich výraznější prožitky nelze zazlívat. Pro zvládání některých typů bolesti jsou rozhodně hůře vybaveny. A vyšší míra výskytu chronických nemocí spojených s vysokou mírou bolestivosti je také bezpochyby faktor, který je nutné vzít v úvahu.
Fotografie: Pixabay