Mnoho lidí myje kuřecí maso před vařením, což ovšem není nejlepší nápad. Bakterie tím nezlikvidujete, ale spíše je rozšíříte po domácnosti.
Kuřecí maso je velmi oblíbenou potravinou většiny Čechů a mnoho z nich si ho vaří na oběd či večeři téměř každý den. Ne každý jde však na přípravu správným způsobem a kvůli nepatrné chybě ohrožuje zdraví nejen své, ale i všech dalších členů domácnosti. To se týká zejména lidí, kteří ho před položením na pánev či pekáč omývají vodou. Zvyšuje se tím totiž dle lékařky Jerlyn Jones riziko otravy jídlem a křížové kontaminace
Kuřecí maso nikdy nemyjte pod tekoucí vodou
V současné době se totiž čím dál častěji stává, že kuřecí maso obsahuje na svém povrchu nebezpečné bakterie salmonely. To platí zejména u produktů dovážených ze zemí mimo Evropskou unii, ovšem ani maso z Polska nebývá žádnou výjimkou. A pokud se takové kusy dostanou do vašich rukou a vy je před vařením opláchnete pod tekoucím kohoutkem, mohou se patogeny rozšířit po dřezu a kontaminovat další potraviny.
Kromě toho se jedná o poměrně odolné bakterie, které se drží dlouhou dobu i na různém povrchu, takže mohou skončit například i na houbičce nebo v okolí umyvadla. Jakmile se poté s nimi dostanete do styku, hrozí vám nakažení nebezpečnou salmonelózou. Ta se podle Healthline nejčastěji projevuje bolestí hlavy, průjmem, horečkou, nevolností, zvracením a bolestmi žaludku. Maso proto raději rovnou vložte na pánev, kde bakterie v důsledku horka zaniknou.
Do českých supermarketů se dostalo vysoce nebezpečné maso. Řetězce varují před těmito závadnými produkty
Pokud byste se chystali kuřecí maso rozmrazovat, i v tomto případě je třeba být na pozoru. Nejbezpečnější metodou je vyndat ho z mrazáku, poté vložit do velkého uzavřeného sáčku a následně do vhodné nádoby. Tu ponechte v lednici, dokud nebude dostatečně měkké (ve většině případů to trvá maximálně 24 hodin). Na Zdravém Stravování jsme popsali i další způsoby, jak správně rozmrazit kuřecí maso.