Kuřecí maso je velice oblíbené, je chutné a jednoduché na přípravu. Je ale také plné bakterií, které se snaží většina lidí smýt pod tekoucí vodou. To je ovšem chyba.
Kuřecí maso je jedno z nejoblíbenějších. Je dietní, není příliš drahé, je lehčí na trávení a velice snadné na přípravu. Běžnou praxí před jeho přípravou je pečlivé umytí pod tekoucí vodou. Je to ale správně? Pokud i vy myjete kuřecí maso před jeho tepelnou úpravou, možná budete chtít vědět, zdali je to vůbec bezpečné.
Mytí masa jako kulturní zvyklost
Server HealthLine uvádí, že mytí masa pochází z kulturní zvyklosti. Zejména v rozvojových zemích můžete nakoupit čerstvé maso na trhu, kde prodejci domácí drůbeže zvíře těsně před prodejem porazili. Oplachování tedy slouží ke smytí ještě čerstvé krve a dalších nečistot, například zlomených malých kůstek, které se mohou dostat při porážce do masa.
Celé maso nebo nakrájené kousky můžete namočit do roztoku vody a bílého octa nebo citrónové šťávy. Následně opláchnout pod tekoucí vodou. Poté maso vysušíte a tepelně upravíte nebo dáte zamrazit. Ale je tato praxe skutečně nutná u kupovaného masa z obchodu?
Mytí kuřecího masa je velkou chybou
Ačkoli to myslíte dobře, mytí kuřecího masa před jeho přípravou je velká chyba, kterou bohužel dělá mnoho lidí. Je třeba si uvědomit, že povrch syrového masa je plný bakterií a mikroorganismů, které sice chcete odstranit, ale pouze je přemístíte na ostatní povrchy, jak uvádí web PlanetaPl. Představte si, že kuřecí maso oplachujete pod tekoucí vodou ve dřezu. Co se stane?
Na pulty nekontrolovatelně putuje kuřecí maso plné salmonely
Voda se odrazí a společně s bakteriemi dopadá na nejbližší okolí, tedy na vás, kuchyňskou desku, oblečení, utěrky, jídlo nebo houbičku na nádobí, o čemž jsme se již zmiňovali na ZdravémStravování. Zkrátka a dobře stačí maso uvařit tím správným způsobem. Smažení, vaření, pečení, to všechno spolehlivě bakterie a další mikroorganismy zabije. Po práci se syrovým masem pamatujte, že je potřeba si důkladně umýt ruce mýdlovou vodou.