Koronavirus je téma, o kterém se toho namluvilo a napsalo už hodně. A i proto existuje velké riziko vzniku různých dezinformací nebo mýtů, které pak lidi zbytečně děsí a způsobují paniku. V dnešní době je nutné si všechny informace pečlivě ověřovat z více zdrojů, protože ne vždy jsou všechny skutečnosti přesné a odpovídají realitě.
A pokud jde o takto závažnou nemoc, která ochromila život celého světa, pak je to ještě mnohonásobně důležitější. Dnes se podíváme na několik běžných mýtů, které se o koronaviru šíří. Uvedeme věci na pravou míru, aby bylo jasné, co je pravda a co jen povídačka.
Chlor nebo alkohol vám pomůže s hygienou
Někteří lidi, ve snaze zničit bakterie, se pouští do hodně bizarních experimentů, které ale mohu skončit velmi neslavně. Jedním z nich je například to, že používají chlor nebo čistý alkohol přímo na kůži jako dezinfekci. To je však zcela špatně. Tyto prostředky jsou určeny ke dezinfekci povrchů, ale nikoliv lidského těla. Zde mohu způsobit podráždění, alergickou reakce nebo ještě něco horšího.
Koronavirus ohrožuje pouze staré lidi
Je pravda, že starší lidé jsou přirozeně onemocnění náchylnější, ale není pravda, že jako mladého člověka se vás tato nemoc netýká. Můžete onemocnět i tak a průběh nemoci může být velmi vážný, a dokonce i smrtelný. Zvlášť trpíte-li jinou chronickou nemocí, patříte bezpochyby i vy mezi rizikové skupiny, a to bez ohledu na váš věk.
Je to jen chřipka
Tento mýtus se na počátku hodně šířil. Ano, u některých lidí může mít infekce koronavirem podobný průběh jako u běžné chřipky a nemusí s sebou nést vážné následky. Rozhodně to ale neplatí u každého. Jde jednoduše o jiný typ viru, který sice také postihuje plíce a dýchací ústrojí, ale rozhodně jej nelze s chřipkou zaměňovat.
Každý infikovaný umírá
To je samozřejmě hloupost. Smrtnost je u tohoto viru někde v oblasti mezi 1–3 %. Rozhodně se tedy nedá říci, že váš osud je zpečetěn ve chvíli, kdy se nakazíte. Procento vyléčených stále výrazně převyšuje počty těch, kteří nemoci bohužel podlehnou. Panika tedy není na místě, ale respekt a pokora jistě ano.
Koronavirus šíří psi a kočky
Dnes jsou již známé případy těchto domácích mazlíčků, kteří koronavirus měli, nebo mají. Nezdá se však, že by oni měli být hlavními přenašeči a že by se z nich tento vir mohl přenášet na člověka. V Číně byl například zaznamenán případ psa, který byl pozitivně testovaný, ale jeho majitel nebyl infikovaný. Výzkumy zatím nedávají jasnou odpověď, ale nezdá se, že by riziko přenosu z domácích mazlíčků mělo být vysoké.
Sušiče rukou mohou zabít koronavirus
Rozhodně ne – na nic takového se nelze v žádném případě spoléhat. Pokud si chcete být jisti, že budete mít ruce skutečně čisté, pak je nejlepší cestou řádně si je mýt s mýdlem pod teplou vodou a usušit si je vždy čistým ručníkem, který kromě vás nikdo jiný nepoužívá.
Virus nechytnete dříve než za 10 minut
Někteří lidí tvrdí, že je nutné být s infikovaným člověk v kontaktu alespoň po dobu 10 minut, abyste virus chytili. To je dost odvážné tvrzení, které se zjevně nezakládá na pravdě. Je samozřejmě fakt, že čím déle s infikovaným člověkem budete, tím větší pravděpodobnost přenosu je, ale nakazit se můžete prakticky okamžitě. Délka styku je tedy jen velmi slabý ukazatel, na který se v žádném případě nedá spoléhat.
Fotografie: Pixabay