Mýty a fakta o rakovině prsu: Neprojevuje se pouze bulkou v prsu a netýká se jen starších lidí

Fotografie: Depositphotos

Rakovina prsu je obklopena mnoha mýty, které je potřeba vyvrátit, aby mohla být včas detekována, a tím i úspěšně vyléčena.

Rakovina prsu je jedním z nejčastějších typů rakoviny, obvykle se tvoří v kanálcích nebo lobulách prsu, říká doktorka Elizabeth Berger. Lobuly jsou žlázy produkující mléko a kanálky trubice, jež transportují mléko do bradavek, jak vysvětluje WHO. O biologii rakoviny prsu i o tom, jak ji léčit, se dnes ví více než kdy dříve. Stejně tak je rakovina prsu lépe známa široké veřejnosti díky dlouholetým kampaním na zvyšování povědomí o této nemoci. Přesto se stále objevují některé mýty, jež přinášejí mylné informace o rakovině prsu.

Mýtus: Rakovina prsu se týká pouze žen

Přestože rakovina prsu postihuje převážně ženy, nejedná se o čistě ženskou nemoc. Na pozoru by se měli mít i muži, protože i oni mají prsní tkáň. Přibližně pouze 1 procento případů rakoviny prsu se objevuje u mužů, jak uvádí Breast Cancer Research Foundation. Kvůli tomuto mýtu mají muži tendenci být nedostatečně léčeni, což bohužel nakonec vede k tragickým následkům.

Mýtus: Rakovinu prsu máte danou geneticky

Rodinná anamnéza je důležitá pro prevenci některých vážných onemocnění, i rakovina prsu k nim patří. Ale pouze asi 10–15 % případů rakoviny prsu je způsobeno zděděnými mutacemi v genech jako BRCA1, BRCA2 a PALB2, jak uvádí server Healthline. Faktem zůstává, že objevila-li se ve vaší rodina rakovina prsu, je potřeba mít se na pozoru a důsledně dodržovat pravidelné kontroly u lékaře, ale není pravidlem, že onemocníte, pokud rakovinou prsu trpěl někdo z vaší rodiny.

Většina žen nad 40 let netuší, jak důležité pro ně vyšetření prsu ve skutečnosti je. Toto můžete odhalit

samovyšetření prsu
Fotografie: Freepik

Mýtus: Rakovina prsu se projevuje jen bulkou v prsu

Nalezení bulky v prsu je nejznámějším příznakem této vážné nemoci, ovšem rozhodně není jediným symptomem. Existuje jich mnoho dalších, které mohou značit zdravotní problém, a rozhodně byste je neměli brát na lehkou váhu. Pokud si nenahmatáte hrudku v prsu, nemusí to nutně znamenat, že jste zcela zdraví. Mezi běžné příznaky rakoviny prsu podle Faith Selchick patří:

  • změna tvaru nebo velikosti prsu,
  • změny na pokožce prsu,
  • změny na bradavce,
  • bulka nebo hrudka v podpaží,
  • bolest.

Mýtus: Rakovina prsu se týká pouze starších lidí

Pravdou je, že riziko rakoviny se zvyšuje s přibývajícím věkem. Statistika dle Andrey Rice prokazuje, že většina diagnóz byla potvrzena u žen starších 50 let, ovšem to neznamená, že by se neměly mít na pozor i mladší ročníky. Bohužel, výskyt rakoviny prsu má stoupající tendenci i u mladších žen. Důkazem toho je příběh 37leté ženy s rakovinou prsu, o níž jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]