Před návštěvou ženského lékaře se řada žen velmi důkladně připravuje a řídí se pravidly, která jim poradily starší kamarádky či rodiče. V dnešní době již není nutné babské rady o návštěvě gynekologa poslouchat a důležité je řídit se především vlastními potřebami. Jaké mýty tedy panují o těchto velmi intimních vyšetřeních a které z nich nejsou ani trochu pravdivé?
Co se tedy během návštěvy gynekologa očekává?
K ženskému lékaři by měly začít dívky chodit již od začátku dospívání na běžná preventivní vyšetření i přesto, že ještě nezačaly sexuálně žít. Gynekolog jim může pomoci s úpravou menstruačního cyklu, a zároveň bude provádět pravidelná preventivní vyšetření, které včas odhalí nejen nepříjemná onemocnění, ale také potenciální problémy s budoucím početím. Kolem návštěvy gynekologa však panuje několik mýtů, kterými byste se řídit neměly nebo nemusely. Které to jsou?
Před návštěvou gynekologa je potřeba se oholit na intimních místech
Každá pacientka stráví na preventivní prohlídce u gynekologa přibližně 10-15 min, kvalita oholení je tak to poslední, co lékaře zajímá. Hlavně pro vás však může holení narychlo znamenat řadu bolestivých kožních problémů.
Když přijde menstruace, je potřeba návštěvu zrušit
Menstruace (zejména ta slabá) nepředstavuje výraznou překážku ve vyšetření, a dokonce ani neovlivňuje výsledky preventivních stěrů. Pokud dostanete menstruaci o pár dnů dříve, na plánovanou prohlídku klidně běžte. Gynekologové-porodníci se setkávají při své práci s mnohem většími objemy krve.
Gynekologa není potřeba informovat o zdravotním stavu a předepsaných lécích
Zde je důležité zmínit, že řada léků má kontraindikace vůči antikoncepci, a také může ovlivňovat vnitřní vaginální prostředí (zejména léky na duševní poruchy, jako jsou antidepresiva). Pokud nebude lékař znát celou anamnézu a přehled léků, které berete, může se stát, že provede špatnou diagnózu, která může mít velmi závažné dopady.
Parfemované přípravky pro intimní hygienu jsou bezpečné
Pokud používáte parfémované vložky nebo mycí prostředky na intimní hygienu, raději se jich rovnou zbavte. Chemikálie, které obsahují a které způsobují, že zápach intimních míst zejména během menstruace se zmírňuje, mohou narušovat vyvážené pH vaginálního prostředí a způsobovat tak rozvoj infekcí (kvasinkových ale i závažnějších).
Je dobré se před návštěvou gynekologa informovat o symptomech, které na sobě pozorujete
Máte-li problémy gynekologického rázu, rozhodně neseďte u internetu a neprovádějte autodiagnózu. Jednak vás to vystresuje (jelikož si nadiagnostikujete různé přehnané nemoci), jednak tím oddálíte návštěvu lékaře a odbornou diagnózu, což může být v závažných případech fatální.