Této nádherné aromatické bylině, která pomáhá regenerovat organismus i po vážném onemocnění, se nic nevyrovná. Rozmarýn vás doslova ohromí.
Jak rozmarýn pomáhá?
Rozmarýn je známý především jako koření. Rozmarýn a z něj získaný rozmarýnový olej se však v přírodní medicíně používají již mnoho let, protože mají spoustu léčivých vlastností. Rozmarýn snižuje hladinu cukru v krvi, zmírňuje bolesti žaludku a podporuje činnost jater, zatímco rozmarýnový olej bojuje proti bakteriím, potvrzuje lékařka Jillian Kubala.
Zlepšuje činnost srdce a krevní oběh
Má antiaterosklerotické účinky a snižuje hladinu cholesterolu. Studie prokázaly, že tato rostlina je užitečná při zotavování po vážných onemocněních, zejména pro starší lidi, kteří mají špatné prokrvení mozku. Pro zlepšení prokrvení mozku a srdeční činnosti se doporučuje užívat 1 čajovou lžičku rozmarýnových listů na 2 šálky horké vody. Stačí vařit 30 minut a poté scedit. Pijte 1–2 polévkové lžíce 3x denně před jídlem.
Omlazuje kožní buňky
Hydratuje pleť, odstraňuje vrásky a otoky, stimuluje krevní oběh, zvyšuje její pružnost, zlepšuje tonus pleti, odstraňuje pigmentové skvrny. Doporučuje se pít rozmarýnový čaj, přidávat rozmarýnový olej do krémů a masek a aplikovat rozmarýnový nálev na obličej.
Pomáhá při cukrovce
Rozmarýn se již dlouho používá v tradiční lidové medicíně k léčbě hyperglykémie. Jeho antidiabetické účinky byly potvrzeny řadou vědeckých studií. Ty prokázaly, že rozmarýnový extrakt přispívá ke zvýšení hladiny inzulínu a snížení hladiny glukózy v krvi. Předpokládá se, že rozmarýn chrání β-buňky slinivky břišní před degradací nebo je regeneruje, takže zůstávají aktivní a schopné produkovat inzulin.
Pro zdravý zrak
Vědci ze Sanford-Burnham Medical Research Institute (USA) v časopise „Investigative Ophthalmology & Visual Science“ tvrdí, že rozmarýn má pozitivní účinky na zdraví očí. Kyselina karnosová obsažená v bylině může chránit před makulární degenerací. Výzkumníci nejprve vystavili buňky pěstované v laboratoři peroxidu vodíku, aby vyvolali oxidační stres, který přispívá k očním onemocněním, jako je makulární degenerace a pigmentová retinopatie.
Zklidňuje bolesti žaludku, chrání před vředy
V přírodní medicíně se uvolňující účinek rozmarýnu využívá při léčbě gastrointestinálních onemocnění. Zklidňuje bolesti žaludku, pomáhá při léčbě střevních a žlučníkových onemocnění (působ žlučopudně). A díky přítomnosti hořce stimuluje sekreční funkci žaludku a zlepšuje trávení.
Bojuje proti klíšťatům, komárům a molům
Rozmarýn se používá k odpuzování molů z oděvů. Větvička rozmarýnu hozená do ohně zažene dotěrné komáry. Je také osvědčeným prostředkem proti klíšťatům. Jednoduše uvařte malé množství rozmarýnu (jako běžný čaj), vychladlý výluh nalijte do rozprašovače a smíchejte s citronovou šťávou. Takový postřik by měl odpuzovat šiřitele boreliózy.
Rozmarýnová kyselina zabraňuje depresi
Rozmarýnová kyselina obsažená v rozmarýnu zabraňuje depresím a zároveň zmírňuje stres a uklidňuje. Je součástí mnoha lékárenských sedativ. Kyselina rozmarýnová bojuje také proti virům, bakteriím a plísním, má protizánětlivé a analgetické účinky a chrání před UV zářením a volnými radikály. Má také mírné antialergické účinky.
Další účinky rozmarýnu
Bylo prokázáno, že rozmarýn stimuluje růst vlasů, protože zlepšuje krevní oběh. Také pomáhá při problémech s hmotností a urychluje rozpouštění tuků a snižuje chuť k jídlu. Může se kombinovat s pelyňkem, šalvějí a květy trnky. Rostliny smíchejte ve stejném množství a připravte čaj z 1 čajové lžičky směsi a 300 ml horké vody. Nechte 25 minut louhovat a sceďte. Pijte 150 ml třikrát denně po dobu 21 dní, 30 minut před jídlem.
Výpary rozmarýnového oleje můžete také inhalovat, několik kapek rozmarýnového oleje můžete nalít do šamponu, krémů a masek pro péči o pleť a vlasy. Pijte čaj. Doporučuje se pít 1–2 sklenice čaje denně. Je velmi prospěšný před spaním. Rozmarýnový čaj se také pije při cukrovce, onemocnění jater či žlučníku a infarktu. V kombinaci s česnekem skvěle posiluje imunitu a povzbuzuje tělo v boji proti nemocem.
Rozmarýn lze pěstovat i v bytě. Nejlepší je umístit větvičku vzrostlého rozmarýnu do vody, aby kořeny vyrostly, a pak ji zasadit a zajistit přístup světla. Rozmarýn je kontraindikován při léčbě dětí do 12 let, těhotných žen a osob s epilepsií. Rozmarýn krátkodobě zvyšuje krevní tlak, proto by ho lidé s vysokým krevním tlakem měli užívat opatrně.
Zdroj: Healthline, Healthline