Pokud chceme žít dlouhý a plnohodnotný život, pak je nutné pečovat o naše zdraví. To jediné se totiž nedá koupit, a když něco zanedbáme v mládí, jistě nás to na stará kolena dostihne. Pro současnou generaci je nejspíš největším strašákem stav cév a srdce. Právě zanášení a kornatění cév a tepen vede k infarktům a mozkovým příhodám, které patří k nejčastějším příčinám úmrtí u nás.
Kornatění cév hrozí každému z nás
S přibývajícím věkem se na vnitřních stranách cév vytvářejí usazeniny – tomu se říká kornatění cév – neboli ateroskleróza. Průtok krve cévami je pak menší a může dojít až k jejich úplnému uzavření. Ateroskleróza je pomalu postupující onemocnění, které často začíná už v mládí a postupně může vést k závažným problémům. Na vině je zejména vysoká koncentrace cholesterolu v krvi a ukládání tukových látek do stěn cév – a to vše většinou vinou našeho nevhodného životního stylu, nezdravé stravy a nedostatku pohybu.
Myslete na své zdraví včas
Pokud chceme tomuto nepříjemného stavu předejít, je často nutné nejen přehodnotit své každodenní návyky, ale také se naučit pracovat s látkami, které dokážou naše cévy od nánosů čistit a vracet jim původní pružnost a průchodnost. Jedním z nejvíce doporučovaných prostředků je kořen lékořice.
Lékořice je květina pyšnící se hezkými modrými květy, ale to, co nás skutečně zajímá, je její kořen. Ten má totiž řadu zdravotních výhod a jednou z nich je i čištění cév a péče o oběhový systém.
Lékořice však má i řadu dalších výhod. Uplatňuje se také jako vhodná bylinka pro zdraví u dýchacích orgánů, je mírně močopudná, takže prospívá ledvinám, a užívá se i při léčbě celé řady zánětlivých onemocnění.
Pomáhá odstraňovat nánosy
Nicméně její nejsilnější účinky můžeme zaznamenat právě na cévy. Pomáhá totiž odstraňovat nánosy tuku, které se na vnitřních stěnách cév hromadí. Reguluje také množství cholesterolu v krvi, čímž našemu tělu pomáhá lépe fungovat. Obsahuje také důležité antioxidanty, které se podílí na odvádění odpadních látek z těla a zabraňují volným radikálům, aby se v našem organismu usazovaly.
Jak lékořici konzumovat?
V dnešní době se kořen lékořice dá zakoupit v mnoha formách. Koupíte ji v prášku, který si můžete rozmíchat ve vodě, ale asi nejlepší cestou je připravit si čerstvý čajový nálev ze sušeného kořene. Postačí vám půlka lžičky drceného kořene, který zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 5 minut louhovat. Nálev pak scedíme a pijeme.
Snadno si také vytvoříte lékořicovou tinkturu: Jednu lžíci drceného kořene přelijeme třemi dcl 60% lihu. Na teplé místě necháme deset dní louhovat a denně láhev protřepáváme. Tuto tinkturu lze užívat vnitřně i zevně. Lékořici bychom měli užívat maximálně osm týdnů. Dávejte si také pozor, abyste nepřekračovali doporučené dávkování.
Fotografie: Pixabay, Freepik