Možná na první poslech nezní kysané zelí jako ta nejvábnější potravina, ale těžko byste hledali zdravější potravinu, která udělá pro vaši imunitu tolik dobrého. Jde nejen o vitamínovou bombu, což se v zimě obzvlášť hodí, ale také infuzi bakterií mléčného kvašení do našich střev.
O blahodárných účincích kysaného zelí věděli i naše babičky. Možná si i vy pamatujete, že byly běžnou součástí jejích domácností, a kromě okurek, řepy a ovoce s nakládalo i zelí na zimu. Zelí dokáže nejen stabilizovat krevní cukr i tlak, ale dokonce, což není zase až tak známé, zvyšuje libido. Pokud tedy chcete oživit svůj milostná život, může být kysané zelí cesta. Dopřejte si jej ale s větším předstihem před nočními radovánkami.
Blahodárná fermentace
To, co dělá z kysaného zelí tak blahodárný pokrm, je především proces fermentace. Tímto způsobem vznikají užitečné bakterie, které pečují o zdraví našeho zažívání jako nic jiného. Pokud trpíte špatným trávením, nadýmáním, bolestmi hlavy, kožními problémy, přibýváním na váze, zácpou, únavou či bolestmi zad, pak je docela možné, že vaše střeva nemají tu správnou rovnováhu žaludečních kyselin a bakterií, kvůli čemuž nejsou schopné správně rozkládat jídlo a rozesílat po těle vitamíny a živiny. Fermentace také zvyšuje dostupnost živin ze zelí. To znamená, že z něj dostanete daleko více vitamínů než z obyčejného zelí. Fermentační proces kysaného zelí zvyšuje biologickou dostupnost živin ze zelí. Kysané zelí obsahuje vitamíny C, E a K, které díky této schopnosti mohou být ještě lépe využity.
Je také dobré vědět, že 70 až 80 % našeho imunitního systému se nachází v našich střevech. Pokud máte špatnou střevní mikroflóru a trpíte zažívacími problémy, budete náchylnější k nachlazení a chřipce. Proto si dopřejte nejen kysané zelí, ale i další potraviny bohaté na probiotika (kefír, jogurt, kimchi). Díky tomu se zlepší se vaše střevní mikroflóra, díky čemuž se sníží šance chytnou každý virus, který se vám připlete do cesty.