Střevní problémy jsou velmi nepříjemnou záležitostí, která může způsobit bolest, trapné chvíle, i nás omezuje v běžném životě. Pokud jde o krátkodobé střevní problémy, tak jsou často způsobeny nevhodně zvoleným jídlem, které v našim trávicím traktu nadělá neplechu. Po pár hodinách až dnech se vše ustálí a tělo funguje zase správně.
Co ale v případě, že máme dlouhodobé trávicí problémy? Kdy tělo týdny a měsíce nefunguje, jak má, což se projevuje průjmy a zácpou, nadýmáním, ale i křečemi? Správným postupem je vyhnout se práškům plným chemie, které mohou střevní mikroflóru ještě rozhodit, a raději zkusit metodu spojenou s úpravou jídelníčku. Toto začněte jíst.
Rostlinný původ
Masu se nemusíte úplně vyhýbat, ale rozhodně dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval více věcí rostlinného původu. A čím větší variace to bude, tím lépe. Rozmanitost stravy vám jasně hraje do karet.
Zelenina jako základ
Základem vašeho jídelníčku by měla být také zelenina, konkrétně ty pravé druhy. Sem řadíme jakoukoliv čerstvou zeleninu, konzumovatelnou za syrova. Je to proto, že ta obsahuje bohaté množství vlákniny, která je na střevní problémy to pravé.
Dejte si fermentované potraviny
Jejich prospěch není jenom v tom, že dokážou posílit lidskou imunitu. Díky tomu že prospívají střevní mikroflóře zlepší i střevní problémy. Jedná se o potraviny, které jsou takzvaně kysané. Jedná se nejenom o fermentovanou neboli nakládanou zeleninu, ale také o produkty, kterému je třeba kefír, acidofilní mléko, nebo jogurty.
Konzumujte škrobové potraviny
I ty dobře zabírají na střevní problémy, jelikož obsahují dostatek rezistentních škrobů. Příkladem takových potravin jsou třeba brambory a rýže, dále jsou to banány, papája a mango, nebo se může jednat o bílé fazole, či klasickou čočku.
Sledujte příjem vlákniny
Kolik byste jí měli přijmout, pokud chcete střeva optimalizovat? Na každý tisíc přijatých kalorií by jí mělo být 25–50 gramů. Sledujte, proto co jíte, kontrolujte stav vlákniny a zapisujte si, zda daný cíl plníte, nebo nikoliv. Držet se vše zmíněných hodnotách je optimální.
Vyhledejte potraviny bohaté na polyfenoly
Ačkoliv zní název polyfenoly složitě, věřte že vám prospějí. Obsahují je potraviny, jako jsou hrozny, kakaové boby a kvalitní kakao, zelené čaje, stejně jako brusinky. Opomíjet nelze ani něco tak obyčejného, jako je brokolice.
A jak na optimalizaci trávení u dětí?
Co v případě, že máte příliš malé děti, které ještě mnoho ze zmíněných potravin nesmí, a když už, tak jenom v malém množství? Zde je odpověď jednoduchá. základem jejich jídelníčku by mělo být stále ještě mateřské mléko, protože v tomto případě stoprocentně lic lepšího nenajdete.