Pokud vás dlouhodobě trápí vysoký krevní tlak, jistě berete nejrůznější léky, aby se váš stav zlepšil. Jenže tyto léky mají řadu vedlejších účinků, které nám mohou z dlouhodobého hlediska udělat v těle paseku. Je tedy na místě snažit se najít lék, který je přírodní. A za něj lze považovat dobře známý česnek.
Zázrak v boji proti chorobám
Na česnek nedají dopustit ti, co bojují s nachlazením i oslabenou imunitou, ale využít jej můžete i v boji proti vysokému tlaku. V česneku se totiž nachází alicin. Ten je velmi přínosný pro naše cévy, protože zvyšuje jejich pružnost a zabraňuje hromadění plaku. Jak možná víte, právě tyto problémy mívají na svědomí infarkt a mrtvici. Přestože si česnek můžeme dopřávat v mnoha podobách, tou nejúčinnější je konzumace syrového česneku. Vařený česnek nebo česnek ve formě tablet je ochuzený o řadu zdraví prospěšných látek. I když tedy zrovna nevoní příjemně, je na místě to vydržet, stojí to za to. Stačí prý pouhý gram nadrceného česneku denně, který necháte 15 minut „odležet“ – to kvůli aktivaci zdraví prospěšných látek v česneku. Za rozumnou dávku se uvádí 1 stroužek denně, nebo po 2-3 týdny 1-2 stroužky česneku s týdenní přestávkou. Konzumace česneku snižuje tlak u lidí s hypertenzí, zatímco normální krevní tlak neovlivňuje.
Odkud se česnek vzal
Česnek pochází pravděpodobně ze Střední Asie. Číňané i Egypťané ho používali už před dávnými věky. Česnek byl už tehdy známý jako účinný lék při střevních potížích a při potížích dýchacích cest. Ve starém Řecku a Římě byl uznáván jako všelék a hodně se přidával do jídla – věřilo se, že kdo jí česnek, ten bude vtipný a bojovný.
Jak se pěstuje
Většina z nás zná česnek spíše jako zeleninu. Mnohé druhy však slouží i jen jako dekorace. Například na slunných vápencových stanovištích najdeme česnek horský s fialovými květy. Ve stinných hájích a lesích či na březích lesních potoků můžeme najít česnek medvědí s výraznými bílými květy a širokými listy. Česnek je trvalka, jejíž cibule je složena ze stroužků. Snadno se pěstuje, stačí trocha místa na záhonku. Po sklizni se nechá uschnout, zbaví se natě a pak se skladuje v chladu a suchu v syrovém stavu. Užít jej můžete při přípravě spousty pokrmů. Je skvělým dochucovadlem. Pamatujte ale, že tepelnou úpravou ztrácí na svých léčebných účincích.