Vědci vytvořili v laboratoři monoklonální superprotilátku. Ta by měla dokázat léčit a také předcházet onemocnění novým typem koronaviru.
Vědci tvrdí, že tato protilátka nás může chránit před virem a jeho variantami. Objev je výsledkem studie, která byla publikovaná v časopise Nature. Studii provedl tým evropských vědců. Zvláštností monoklonální protilátky je současné rozpoznávání dvou různých antigenů viru, a proto se jí říká bispecifická protilátka.
Spojili dvě protilátky do jedné
Vědci vlastně vzali dvě přirozené protilátky a spojili je do jedné umělé molekuly. Na rozdíl od protilátek, které rozpoznávají jeden antigen, bispecifické protilátky významně snižují výběr rezistentních variant. Tyto protilátky mají vysokou účinnost a také vlastnosti, díky kterým jsou vynikajícím kandidátem nejen na léčbu nemoci, ale také jako prevence. Díky výzkumu tak existují další možnosti, jak s virem účinně bojovat.
Protilátka byla vyvinut v rámci výzkumného projektu ATAC. Ten byl financovaný Evropskou radou pro výzkum. Cílem projektu bylo vyvinout imunoterapii proti covid-19 pomocí tří různých přístupů, aby se maximalizovala šance na úspěch a využily výhody. Evropská komisařka pro inovace Mariya Gabriel říká, že díky výzkumu by tento objev mohl pomoci s léčbou tohoto onemocnění a tím chránit lidské životy.
Boj proti koronaviru
Svět proti koronaviru bojuje již druhým rokem. Z počátku byl boj proti tomuto typu viru složitý, jelikož nikdo nevěděl, na jaké léky bude vir reagovat. Léčit nemocné tak nebylo vůbec jednoduché. Postupem času přišli lékaři a vědci na několik možností využití léků, které byly vynalezeny na jiné nemoci. Později našli i další řešení. V současné době se hodně diskutuje o vakcínách, které by měli zabránit přenosu nemoci.
Po celém světě je několik různých druhů vakcín a dennodenně je naočkováno mnoho lidí. Svět by tak postupem času mohl získat kolektivní imunitu. Dobrou práci lékařů a vědců však bohužel neustále stěžují mutace covid-19. Je však velmi pravděpodobné, že právě protilátky vyvinuté v novém výzkumu by si měli poradit s nejrůznějšími mutacemi. Vše je tak na dobré cestě k návratu k normálnímu životu na jaký jsme byli zvyklí před pandemií.
Zdroj: ScienceDaily