Noční pocení může být obtěžujícím a rušivým jevem, který může ovlivnit kvalitu spánku a denní život. I když je to běžný problém, může mít mnoho různých příčin.
Hormonální nerovnováha
Slyšeli jste o návalech horka, že? Menopauza s sebou přináší také noční pocení. Přibližně 75 % žen v perimenopauze uvádí, že se v noci potí. Frekvence obvykle vrcholí v prvních několika letech po menopauze a pak se časem snižuje. Pomoci ženám v menopauze může estrogenová terapie, jak radí lékařka Alana Biggers.
Stres a úzkost
Pokud pociťujete úzkost nebo stres, pravděpodobně se vám špatně usíná. Příliš aktivní mysl rozproudí váš mozek a tělo, což může vést k pocení. Opakovaný nebo dlouhodobý stres a úzkost mohou být známkou vážnějšího problému s duševním zdravím, například úzkostné poruchy nebo deprese. Pokud hledáte přírodní způsoby, jak si ulevit od stresu, pomoci vám může banánový čaj, o kterém jsme vás informovali na našem webu ZdravéStravování.
Porucha pocení
Ačkoli je to velmi vzácné, je možné, že trpíte hyperhidrózou – stavem, kdy vaše tělo z neznámých důvodů produkuje nadměrné množství potu, jak uvádí web Healthline. Primární hyperhidrózou trpí méně než 3 % populace a její příčina je obvykle neznámá. Nejedná se o závažný stav, ale může být nepříjemný. Několik zdravotních stavů, z nichž některé jsou potenciálně závažné, však může způsobit tzv. sekundární hyperhidrózu.
Tohle se vám snaží vaše tělo říct, pokud se probouzíte v následující noční hodiny
Užívání léků
Debra Sullivan zmiňuje, že některé léky mohou ovlivňovat části mozku, které řídí tělesnou teplotu nebo potní žlázy. To znamená, že tyto léky mohou také způsobovat noční pocení. Mezi typy léků, které jsou spojovány s nočním pocením, patří například antidepresiva, antiretrovirální léky, léky na snížení tlaku, léky na hypoglekémii.