Zbavte se věčně nateklých kotníků a opuchlých prstů. Se zadržováním vody v těle vám pomohou přírodní prostředky, které si snadno připravíte i doma, říká lékařka Natalie Olsen.
Způsob života většiny lidí je v dnešní době spíše sedavý. Navíc mnoho z nich v potravinách neustále konzumuje velké množství soli a daleko více lidí trpí také některou z hormonálních poruch, s čímž souvisí i různá onemocnění. Jedním z nich je nadměrné zadržování vody v těle. Tímto stavem trpí především ženy, avšak nevyhýbá se ani mužům. Dobrou zprávou je, že pomocí přírodních produktů se dá snadno eliminovat – stejně jako jeho přímé příčiny.
Přírodní produkty pomohou obnovit rovnováhu v těle
Pokud trpíte na častý výskyt otoků, pravděpodobně jste již pátrali po jejich příčině. Tou je avizované nadměrné zadržování vody v těle. To vzniká v důsledku celkového nadbytku tekutin v těle, kdy tělo není schopné je efektivně odvádět z tkání pryč. Tekutiny se tudíž v tkáních hromadí, tvoří se otoky a vy se cítíte celkově těžkopádnější. Pomocí přírodních produktů v těle obnovíte ztracenou rovnováhu a s otoky nadobro skoncujete.
Mezi produkty, které vám pomohou odbourat z těla přebytečnou vodu, jsou čaje z třešňových květů, ze zemědýmu lékařského, ze zázvoru nebo z pampelišky. Jinou variantou je konzumace ovsa nebo petrželové šťávy. Nicméně je důležité zmínit, že každý přírodní produkt má své specifické vlastnosti, které se nemusejí slučovat s různými zdravotními stavy (například s vysokým krevním tlakem či neprůchodností žlučových cest). Před jejich konzumací se proto doporučuje konzultace s lékařem.
Se zadržováním vody mohou pomoci čaje
Oblíbenou variantou je zázvorový čaj, který si doma snadno připravíte. Nakrájejte 3 tenké plátky zázvoru a 10 minut je luhujte v šálku s horkou vodou. Poté přidejte šťávu z poloviny citronu, šťávu z poloviny pomeranče a lžíci medu. Celý čaj můžete před konzumací přecedit. Pít byste měli 2–3 šálky denně. Ovšem zázvoru se vyvarujte v případě, že jste těhotná či kojící žena, diabetik, trpíte krevními chorobami nebo nízkou tělesnou hmotností.
Méně známý zemědým lékařský je bohatý na draslík a flavonoidy, čímž stimuluje vylučovací funkci ledvin. Čaj z této rostliny by ovšem neměli pít lidé trpící vysokým krevním tlakem, neprůchodností žlučových cest, žlučovými kameny či selháním jater. Pro přípravu čaje budete potřebovat 4 polévkové lžíce zemědýmu, které nasypete do litru vody a přivedete k varu. Po odstavení ho nechte 5 minut luhovat, poté sceďte. Slaďte medem a pijte maximálně 2 šálky denně.
Vcelku známý je i čaj z třešňových květů a čaj pampeliškový. Oba mají diuretické účinky a pomáhají tak tělo zbavovat přebytečné vody. Třešňové květy navíc prospívají zdraví srdce a ledvin a pro konzumaci čaje z nich neplatí žádná známá omezení. Na čaj si připravte 70 gramů sušených květů, které 15 minut povařte a následně nechte 5 minut odstát. I tohoto čaje se doporučují dva šálky denně.
Oves vám pomůže posílit funkci ledvin
Oves sám o sobě působí jako silné diuretikum, avšak zároveň významně posiluje funkci ledvin. A to zejména posílením účinnosti při vylučování přebytečné vody a soli z těla. I v tomto případě budete pro přípravu potřebovat hrnec a kamna. Hrst ovesných vloček nasypete do půl litru vody a přivedete k varu. Var udržujete 5 minut, poté směs z plamene odstavte a nechte několik minut odstát. Takto připravený nápoj se doporučuje pít pravidelně, a sice každé ráno.
Je-li příčinou zadržování vody ve vašem těle nadváha, revma či některá ze srdečních chorob, možná byste rádi vyzkoušeli petrželovou šťávu. (Ovšem vyhněte se jí v případě, že jste těhotná žena, trpíte cirhózou či onemocněním ledvin.) Nať od jedné petržele nadrobno nasekejte a nasypte ji do půl litru vody, kterou necháte důkladně odstát. Výluhu konzumujte denně 3 polévkové lžíce.
Zdroj: MedicalNewsToday