Asi málokdo se dívá do mísy po té, co vykoná malou potřebu. Přitom to není vůbec na škodu. Protože zjistíte-li napěněnou moč, měli byste zbystřit svou pozornost.
Kromě toho, že bublinky na povrchu vody v záchodové míse po močení mohou být od zbytků čistícího prostředku, vzniká zpěněná moč také následkem rychlé proudu močení. Může být ale i příznakem zdravotních potíží, proto není vůbec od věci se čas od času na dno záchodové mísy podívat a zjistit, jak se věci s vaší močí vlastně mají, říká lékařka Suzanne Falck.
Co také může znamenat zpěněná moč
Jestliže se napěněná moč objevuje příliš často, záchod jste dlouho nemyli a močili jste pomalým proudem, pak se nabízí jako důvod pro tuto situaci vyšší obsah bílkovin v moči, dehydratace a stres. Při nedostatku tekutin v organismu dochází k zahuštění moči a také k větší koncentraci chemikálií v ní. To se pak při močení promítne do většího množství bublinek. Podobně působí duševní vypětí, stres a úzkosti, které ovlivňují tvorbu proteinů a jejich vstřebávání do moči.
Kdy je mírné zvýšení bílkovin v moči dočasné
Při obsahu bílkovin v moči je třeba být obezřetní. Někdy se jedná o chvilkový stav, za kterým stojí horečnaté onemocnění, některé léky, emocionální stres, namáhavé cvičení, chlad nebo teplo. Malé množství bílkovin v moči je běžné, nemělo by být ale vyšší než 150 mg na den. Jestliže se v moči objeví protein albumin, je nutné zbystřit pozornost. Může se jednat o poškození ledvin, takže návštěva lékaře je v tomto případě více než vhodná.
Kdy ještě dochází ke zvýšení bílkovin v moči
Bílkoviny v moči se objeví i tehdy, trpí-li člověk na cukrovku, rakovinu, má problémy se srdcem a vysoký krevní tlak, probíhá-li zrovna u něho infekce močových cest, v těhotenství, při selhání ledvin či při onemocnění jater. Jak je vidět, těch problémů je tolik, že je lepší vždy konzultovat aktuální stav se svým praktickým lékařem. Je vždy lepší jedna zbytečná návštěva v ordinace odborníka než přijít pozdě.
Zdroj: Healthline