Játra plní v lidském organismu nezastupitelnou funkci. Je tudíž důležité, abyste o ně pečovali a udržovali je v co nejlepší kondici. Zjistěte, jak je můžete detoxikovat, radí Debra Rose Wilson.
Detoxikace neboli očista těla je známá již několik tisíciletí. Její hlavní princip tkví v očištění těla od škodlivin, jimiž je zaneseno. Vaše tělo provádí přirozenou detoxikaci takřka nepřetržitě, přičemž mu k tomu pomáhají ledviny, střeva a játra. Ovšem i tyto orgány samy potřebují čas od času pročistit. Zjistěte, jaké máte možnosti, a zajistěte, aby vaše játra fungovala na pomyslných 120 %. Jen tak se totiž budete cítit svěže a nabití energií.
Zjistěte, zda potřebujete detoxikaci svého těla podpořit
Ačkoliv celkové zdraví závisí na celé řadě různých faktorů (genetika, životní prostředí, spánek, životospráva, fyzická aktivita, psychické rozpoložení apod.), někdy může být váš organismus tak zatížen nejrůznějšími toxiny, že je potřeba ho pročistit. Vaše tělo volá po očistě, pokud pociťujete některé z následujících příznaků – jste stále unavení, trpíte pocity těžkosti a máte problémy s vyprazdňováním, jste často ve stresu a sužují vás zažívací potíže (respektive špatné trávení).
Dobrou zprávou je, že řadu faktorů, které přispívají k celkovému fyzickému i psychickému zdraví, jste schopni ovlivnit. Pokud na sobě tedy pozorujete některé projevy, které poukazují na nutnost detoxikace, není nic jednoduššího, než se do ní pustit. Vždy byste měli pamatovat na to, že detoxikace není bolestivý proces, není tedy nutné při ní podstupovat něco, co vám nevyhovuje. Každý člověk je jiný, a tudíž je jiný i každý postup detoxikace.
Proč byste měli detoxikovat svá játra
Játra jsou sama o sobě jedním ze tří detoxikátorů organismu. Jedná se o největší vnitřní orgán (váží asi 1,5 kg) a zároveň o centrální orgán látkové výměny, tedy metabolismu. Celkem se podílejí na více než pěti stech metabolických procesech ve vašem organismu. Játra jsou klasifikována jako trávicí žláza a plní řadu životně důležitých funkcí. Jednou z nich je produkce žluči, která pomáhá štěpit tuky, bílkoviny, vitamíny a cholesterol pro snazší vstřebatelnost ve střevech.
Dalšími funkcemi, které játra plní, jsou: filtrace krve, ukládání vitamínů a minerálů (vitamín A, B12, D, E, K a minerální látky železo a měď), absorpce bilirubinu, podpora srážení krve, metabolismus sacharidů, správná funkce imunitního systému, produkce albuminu (jedná se o nejčastější aminokyselinu v krvi, která pomáhá udržovat správný tlak v cévách a zabraňuje úniku krve do jejich okolí) či syntéza angiotenzinogenu (jde o hormon produkující peptidy, které regulují krevní tlak, krevní oběh, otoky a homeostázu minerálů a vody).
Jednoduché kroky vedoucí k detoxikaci jater
Detoxikaci organismu můžete zvolit krátkodobou či dlouhodobou. Zaměříte-li se na dlouhodobou, nevyhnete se trvalé úpravě životosprávy a možná i některých dalších návyků. Oproti tomu detoxikace krátkodobá je několikadenní očista organismu, kterou provádíte dle potřeby. Dopady detoxikace na sebe nenechají dlouho čekat. Skvěle a plní energie se začnete cítit již týden od jejího začátku. Orgány (játra, ledviny a střeva) si za tu dobu odpočinou, což se odrazí na zvýšení jejich výkonu.
Pro efektivní detoxikaci jater můžete zvolit například následující postup. Ze svého jídelníčku vyřaďte potraviny bohaté na škodliviny (nezdravá jídla, jídla z fastfoodů a průmyslově zpracované potraviny). Pijte čerstvé zeleninové šťávy a konzumujte ovoce a zeleninu a zvyšte celkový příjem draslíku. Zařaďte také do svého jídelníčku kurkumu, ostropestřec mariánský a pampelišku (třeba ve formě bylinných čajů). Myslete rovněž na antioxidanty (jejich zdrojem jsou např. vitamíny C, E, beta-karoten či selen).
Zdroj: Healthline