Zdravé a bílé zuby jsou vizitkou každého člověka. Pokud o svůj chrup nepečujete, vystavujete se navíc i riziku zubního kazu či parodontózy. Naučte se o svůj chrup správně pečovat a mějte zářivý úsměv.
Česká stomatologická komora pravidelně zveřejňuje nejrůznější statistiky týkající se zubního zdraví a ty nejsou vůbec příznivé. V roce 2000 trpělo zubním kazem celých 80 % tuzemské populace, o necelých dvacet let později to již bylo neuvěřitelných 99 %. Nicméně vedle těchto tristních zjištění se objevuje ještě jedno pozitivní, a sice v posledních letech celospolečensky výrazně stoupá zájem o orální zdraví. Zjistěte i vy, jak se správně starat o svůj chrup a získat úsměv, po kterém toužíte, radí lékař Christine Frank.
Nemocný chrup vám způsobuje zbytečný diskomfort
Možná si to neuvědomujete, ale zuby bývají často vaší největší vizitkou. Samozřejmě, stejně tak je důležité, abyste byli slušně oblečení (čili upravení) a abyste měli upravené nehty na rukou. Nicméně i zuby hrají při prvním dojmu důležitou roli. Jsou-li zažloutlé nebo plné kazů, dobrý dojem na nikoho neuděláte. To, jak s vámi následně vaše okolí následně jedná, může ovlivnit i vaše sebevědomí.
Vedle nevalného dojmu, který na své okolí děláte, vám špatně udržovaný chrup působí i zbytečné nepohodlí a bolesti. Kdo z vás měl někdy zubní kaz (a dle statistik je to drtivá většina), jistě si dokáže vybavit, jak urputně dokáže bolet. Bolest spojená se zuby vás poté může negativně ovlivňovat během celého dne, a to jak v práci, tak doma. Abyste se bolesti zbavili, musíte navštívit stomatologa, který vám od ní vhodným zákrokem pomůže.
V neposlední řadě byste si měli uvědomit, že stav vašeho chrupu ovlivňuje celý váš organismus. Možná jste to nevěděli, ale neléčený kaz v ústech (například) podporuje zvýšenou produkci slin, jež následně vede k aktivaci žaludečních šťáv, potažmo ke zhoršení celé střevní mikroflóry. Toto zhoršení je následováno urputnými bolestmi žaludku. Abyste se všech těchto problémů vyvarovali, není nic jednoduššího, než se soustředit na vhodnou prevenci.
Péče o chrup není vůbec náročná
Pokud se při pomyšlení na prevenci obáváte nějakých složitých postupů, můžete si vydechnout. Péče o chrup je vcelku jednoduchá – v podstatě si stačí pouze správně čistit zuby. Při čištění zubů nezapomínejte na důslednost – tato činnost by měla trvat minimálně dvě minuty, a zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát denně. (V případě, že jste zkonzumovali kyselé jídlo či nápoj, vyčkejte s čištěním alespoň půl hodiny) Při této rutině si nezapomeňte vyčistit i jazyk, eliminujete tím nepříjemný zápach z úst.
Chcete-li o svůj chrup pečovat správně, nezapomínejte si pravidelně měnit zubní kartáček (nejpozději každé dva měsíce, při mechanickém poškození dříve) a vhodně zvolit zubní pastu, kdy nejvhodnější jsou ty s obsahem fluoridu. Důležité je i čištění mezizubních prostor zubní nití (pokud to lze, nikdy nečistěte mezizubní prostory násilím). Skvělým doplněním prevence je pravidelná návštěva dentální hygienisty(ky).
V momentě, kdy objevíte zubní kaz či zubní kámen, zajděte za svým stomatologem a nechte si ho odstranit. Zubní kámen totiž může vést ke krvácení dásní, potažmo k jejich zánětu. Neléčený zánět dásní může vést až k parodontitidě. Potýkáte-li se s chronickým krvácením dásní, používejte měkký zubní kartáček, speciální zubní pastu a ústní vodu bez obsahu alkoholu.
Zdroj: Healthline