7 jednoduchých každodenních návyků před spaním, které vám pomohou snáze regulovat vaši hmotnost a spalovat přebytečná kila.
Ačkoliv se to nezdá, i během spaní spaluje naše tělo kalorie, a to v docela slušném počtu. Samozřejmě je toto spalování ovlivněno celou řadou faktorů, mnohé z nich jsou však z naší strany ovlivnitelné. V tomto článku vám proto přinášíme přehled návyků před spaním, díky kterým dokážete spolehlivě nastartovat váš noční metabolismus.
Noční spalování kalorií
Někdo si může myslet, že se jedná o výmysl nebo naprostou hloupost, podle nedávných studií ale vysvitlo, že během kvalitního spánku v přibližné délce 8 hodin, dokáže naše tělo spálit až 300-400 kalorií. Jedná se o poměrně vysoké číslo, které se pro porovnání rovná téměř hodinovému běhu nebo jinému kardio tréninku. Jak tedy svůj noční metabolismus správně nastartovat a dosáhnout tak ještě účinnějšího hubnutí a regulace hmotnosti?
Udržujte v ložnici chladnější vzduch
Nedávný výzkum potvrdil, že pokud spíte v místnosti, ve které je vzduch chladnější než 18 stupňů, nebo spíte nazí, vaše tělo aktivuje buňky, které jsou zodpovědné za termoregulaci. Laicky řečeno, vaše tělo bude spotřebovávat více tělesné energie tvořené tuky na to, aby vás zahřálo. Tím pádem budete také spalovat kalorie.
Konzumujte před spaním hroznovou šťávu
Hroznová šťáva dokáže spalovat tuky i sama o sobě, a to díky látce, která je v ní obsažená. Jedná se o resveratrol, který znatelně napomáhá k okamžité spotřebě tukových buněk namísto jejich ukládání. Když tedy před spaním do těla dostanete i malé množství této látky, váš metabolismus se nastartuje a bude schopen tuky zpracovávat a spalovat. Platí však, že stačí i velmi malé množství hroznové šťávy kvůli zbytečnému přísunu cukrů na noc.
Určete si čas spánku i vstávání
Pravidelný spánkový režim je velmi důležitý zejména pro celkovou kvalitu spánku. Ta poté také značně ovlivňuje naše tělesné pochody i to, jak se budeme ráno cítit. Při nepravidelném a přeházeném spánkovém režimu totiž může docházet k nedostatečné tvorbě hormonu melatoninu, který je se spánkem úzce spjat. Díky tomu můžeme mít ráno mnohem méně energie než obvykle a okamžitě zatoužíme po jejím doplnění formou stravy. Většinou plné cukrů.
Odložte elektronická zařízení
Stejně jako nepravidelný a nesynchronizovaný spánkový režim, tak i elektronická zařízení mají značný vliv na tvorbu melatoninu. Je totiž prokázáno, že veškerá elektronika vyzařuje elektromagnetické vlny, které náš spánek narušují, a tedy i znekvalitňují. Nejlepší volbou je tedy spát v místnosti zcela bez těchto zařízení, nebo v co největší vzdálenosti si můžete dovolit.
Zvolte lehkou večeři plnou bílkovin
Na proteinové nebo bílkovinové večeři není vůbec nic špatného. Stačí je pouze správně načasovat tak, abyste ji nekonzumovali přímo před spaním. Poté stačí zvolit její správnou formu v podobě nízkotučného řeckého jogurtu nebo tvarohu, chudého krůtího masa nebo podobných surovin. Bílkoviny, které jsou v nich obsažené poté správně nastartují váš metabolismus, který bude pilně pracovat i během toho, co vy budete klidně spát.
Zacvičte si
Jednou z nejlepších forem nastartování správné funkce metabolismu je silový nebo aerobní trénink. Také vás zbaví stresu a správně vaše tělo okysličí, takže budete nejen mnohem lépe spát, ale také budete během spaní spalovat kalorie. Stačí si tak dopřát jednoduchý půl hodinový trénink před spaním a výsledky poznáte velmi brzy.
Dopřejte si bylinné čaje
Pití bylinných čajů má mnohé pozitivní účinky na naše tělo. Nemyslí se jimi však pochybné „hubnoucí čaje“, které nabízí magickou proměnu téměř okamžitě po vypití jednoho šálku, nýbrž bylinné čaje z přírodních látek.
Ty totiž dokážou nejen nastartovat váš metabolismus, ale také snižují chuť k jídlu (máta peprná), zabraňují rannímu nadýmání (skořice), nebo zlepšují trávení a uklidňují pocuchané nervy (heřmánek). Dopřejte si tedy před spaním šálek kvalitního bylinného čaje a vaše tělo vám poděkuje.
Zdroj: WomensHealthMag