Asi je úplně zbytečné zmiňovat, že pohyb je zdravý. Je výtečnou prevencí Alzheimerovy choroby a řady dalších ne zrovna příjemných chorob. Pokud vás cvičení jako takové nebaví, vsaďte na tanec. Lidé s kognitivními poruchami, poruchami soustředění a paměti by měli pohyb zařadit do každodenního programu, a co lepšího a zábavnějšího by mohlo být, než tanec.
Lepší fyzická zdatnost i bystrost
Tanec působí příznivě na fyzickou zdatnost, ale to není jediný jeho benefit. Prokázány byly i další blahodárné účinky. A to právě na kognitivní funkce, lepší paměť, pozornost, rychlost myšlení, řeč. Vědci zaznamenali pozoruhodné změny ve struktuře mozku u lidí, kteří se pravidelně oddávají této zábavě.
Byl zjištěn efekt tance na pozornost i další funkce zahrnující plánování a strategii. U lidí, kteří déle než půl roku pravidelně tancovali došlo k lepšímu prokrvení mozku, tvorbě nových cév, buněk a nervových propojení. Přestože lidé s tancem začnou třeba po šedesátce, má to pozitivní efekt pro mozek.
Svou roli zde hraje i rytmická hudba a sociální zapojení. Tanečně-pohybové aktivity lidi baví od věky věků a i v minulosti bývaly na vesnicích tancovačky. U tance je dobré i to, že nejde o jednostranný pohyb. Mění se rytmus i choreografie.
Tanec jako balzám pro tělo i mozek
Ne nadarmo se tanec objevuje i v moderních fitness programech. Patrně nejznámější je Zumba, která kombinuje aerobní pohyb a posilování, což je efektivní na spalování tuků a tvarování postavy. Taneční formy cvičení mají v posledních letech velký úspěch. Pokud tedy i vy milujete tanec, neznamená to, že u něj pálíte pouze kalorie. Ten kdo tančí rozvíjí zároveň i různé části mozku.
-
Tanec rozvíjí tvořivost
-
Stimuluje centrální nervový systém a aktivitu mozku
-
Zpomaluje stárnutí mozku
-
Tancem lze vyjádřit pocity
-
Zlepšuje fyzické zdraví
-
Zlepšuje náladu
-
Tanec zahání deprese a špatnou náladu
-
Podporuje zdravý spánek