Gumové kachničky jsou po dlouhá léta jednou z nejoblíbenějších hraček do vany. Bohužel mohou být pro vaše dítě nebezpečné.
Bohužel tyto nevinné hračky mohou dětem ublížit. Kachničky na povrchu vypadají zcela bezpečně. Jsou přece měkké, gumové a neobsahují žádné malé součástky. V případě, že však kachničku rozpůlíte, budete se nejspíš divit. Jistě víte, že ve spodní části kachničky je dírka. Tou se dovnitř dostává voda a dětem se moc líbí, pokud ji mohou vystříkat ven. A to je kámen úrazu.
Voda uvnitř je nebezpečná
Právě voda uvnitř kačeny je pro děti tolik nebezpečná. Ve vlhkém prostředí se totiž jednoduše tvoří houby a bakterie. Postupem času se tedy vnitřní strana hračky kontaminuje. Bakterie jsou sice uvnitř, když se však do útrob hračky dostane voda a vy ji vystříknete opět ven, dostanou se také houby a bakterie ven do vody, kde se právě koupe vaše dítě. To je pochopitelně velice špatně.
Skupina vědců z švýcarského Curychu tento problém studovali. Prováděli různé experimenty s použitými hračkami do vany. Pochopitelně zkoumali také nové hračky, se kterými simulovali použití v domácích podmínkách po jedenáct dnů.
Následně hračky rozřezali, aby se podívali, co se skrývá pod jejich povrchem. Zjistili, že používaná gumová kachnička do vany může mít v sobě od pěti do 75 milionů buněk plísní a bakterií na centimetr čtvereční.
Proč bakterie i plísně rostou
Podle vědců za vznik plísní a bakterií uvnitř hraček do vany mohou plastové materiály. Poměrně často jsou totiž takové hračky vyráběné z velmi nekvalitního plastu a uvolňují značné množství organických sloučenin uhlíku. Když se přidají další faktory koupání, je to ještě horší. Nejen, že houby a bakterie mají potenciál růst v nekvalitních plastech, samotná voda je kontaminovaná bakteriemi z lidského těla i vnějšími nečistotami. K tomu se přidávají stopy výrobků, které používáte při mytí.
Děti stříkají vodu z hračky a se špinavou vodou se dostávají do kontaktu. Platí to pochopitelně nejen pro kachny, ale pro všechny hračky vyrobené z nekvalitních plastů, které v sobě mohou zadržovat vodu. Kontaminovaná voda může posílit imunitní systém, ale také může mít za následek různé infekce. Ty se mohou týkat očí, uší nebo jiných částí těla. Řešením by mohlo být uzavření všech otvorů, které hračky mají. Ideálnější by však bylo, aby byly zpřísněné předpisy pro výrobu těchto hraček.
Zdroj: Mirror