Roman Prymula varuje Česko před nebezpečnou mutací této nemoci. Toto riziko nyní hrozí

Fotografie: Depositphotos

Před nebezpečnou nemocí a její potenciální mutací nedávno varoval epidemiolog Roman Prymula. Stačí podle něj málo, a lidstvo bude v ohrožení.

Nemoc, která představuje větší nebezpečí než covid, a přesto se jí během historie už několik lidí nakazilo. Jedná se o obávanou ptačí chřipku, u níž se riziko úmrtí pohybuje v řádech desítek procent. O souvislosti s jejím nakažením a možnými zdravotními dopady se nedávno pro CNN rozpovídal epidemiolog Roman Prymula, podle kterého se jedná o „tikající bombu“. Stačí totiž, aby došlo ke správné mutaci, a celé lidstvo bude v ohrožení.

Tato mutace by dokázala zničit celé lidstvo

Ptačí chřipka je respirační onemocnění, které se může stejně jako covid velmi rychle šířit, ačkoli prozatím není znám přenos z člověka na člověka, uvádí Healthline. Na rozdíl od viru, který způsobil v roce 2020 zmatek po celém světě, je její riziko smrti však podstatně vyšší – pohybuje se v průměru mezi desítkami procent, závisí především na obranyschopnosti imunitního systému jedince. Zvířata však ve většině případů dokáže rychle zlikvidovat, a v případě jejich nakažení musí výrobci zabíjet celé chovy.

 „To, čeho se nejvíce bojíme, je, že by se ta ptačí chřipka nějak spojila s lidskou chřipkou. Pokud by došlo k propojení jejich parametrů, vznikl by virus, který by se šířil jako lidská chřipka, to znamená velmi rychlý mezilidský přenos, a zároveň by měl smrtnost chřipky ptačí,“ řekl dle serveru CNN Roman Prymula s tím, že by takový patogen mohl mít vážné dopady na celou populaci. Covid je proti němu úplným výsměchem.

Po Evropě se šíří smrtící nemoc, která zabíjí 1 z 10 lidí. Rostoucí počet případů znepokojuje lékaře

Fotografie: Freepik

Před ptačí chřipkou varovala také Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle té se nedávno objevil případ nakažení této nemoci v Mexiku. Jak ovšem poznamenal k této události Prymula, nejedná se zdaleka o ojedinělý případ. „Stává se to třeba ošetřovatelům v zoologických zahradách, když krmí zvířata infikovanou drůbeží,“ pokračoval během rozhovoru. Nezbývá tedy doufat, že k podobnému scénáři nikdy nedojde.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]