Smažení na těchto nebezpečných druzích olejů způsobuje vážné zdravotní komplikace

Fotografie: Pastorius / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Jste-li milovníky smaženého jídla, zmírněte škodlivé účinky jeho konzumace na vaše zdraví výběrem vhodných olejů.

Smažené jídlo je zpravidla považováno za to nejméně vhodné a nejvíce škodlivé pro vaše zdraví. Ovšem nemusí tomu tak být. Pokud jste milovníky smaženého jídlo, existují možnosti, jak si jej vychutnat, a přitom se neobávat jeho škodlivého vlivu. Všechno je jen o tom vybrat si správný olej pro přípravu jídla.

Všeho s mírou platí i u smaženého

Samozřejmě je potřeba myslet na to, že smažené jídlo patří do skupiny méně zdravých pokrmů, u nichž je potřeba si hlídat nejen výběr oleje, ale také množství, kolik ho zkonzumujete. V tomto případě rozhodně platí všeho s mírou. Pokud ovšem jednou za čas neodoláte, nic se neděje.

Přesto i v těchto chvílích myslete na to, že negativní vliv smaženého jídla na vaše zdraví můžete o něco snížit výběrem správného oleje, který nebezpečné účinky smaženého pokrmu o něco zmírní, jak uvádí server Healthline.

Takto párky nikdy neohřívejte. Tuto osudovou chybu dělá většina lidí, aniž by tušili, že riskují své zdraví

Nevhodné oleje ke smažení jídla

Ne všechno rostlinného původu musí být zákonitě zdravé. Rozhodně to platí pro smažení. Některé tuky a oleje, především ty rostlinné, nejsou vhodné pro fritování. Obsahují totiž velké množství polynenasycených mastných kyselin. Podle Atliho Arnarsona použití těchto olejů na fritování může mít za následek velké množství oxidovaných mastných kyselin a škodlivých sloučenin. Jde o:

  • sójový olej,
  • kukuřičný olej,
  • řepkový olej,
  • bavlníkový olej,
  • světlicový olej,
  • olej z rýžových otrub,
  • hroznový olej,
  • slunečnicový olej,
  • sezamový olej.

Jaké oleje si vybrat ke smažení pokrmu?

Některé zdravější kuchyňské oleje, které snesou vyšší teploty, zahrnují olivový olej, avokádový olej a sezamový olej, jak radí Imashi Fernando. Olivový olej je bohatý na vitamin E, který působí jako antioxidant. Jeho hlavní složkou je mononenasycený tuk, kyselina olejová, která má protirakovinné a protizánětlivé vlastnosti. Bod kouře olivového oleje je přibližně 176 °C.

olej
Fotografie: Freepik

Avokádový olej má bod kouře přibližně 271 °C, takže je skvělý pro vaření při vysokých teplotách, jako je smažení. Má neutrální chuť podobnou avokádu, díky čemuž se skvěle hodí pro sladké i slané vaření. Sezamový olej má středně vysoký bod kouře přibližně 210 °C. Má vysoký obsah pro srdce prospěšných antioxidantů sesamol a sesaminol, které mohou mít různé výhody, včetně potenciálních ochranných účinků proti některým onemocněním, jako je Parkinsonova choroba.

Nezapomínejte, že kouřový bod určuje, jaký olej je vhodný k určité přípravě jídla. Jaké jsou hodnoty kouřového bodu běžných olejů jsme na ZdravémStravování uváděli, díky tomu pak snadno zvolíte oleje vhodné pro vaření, pečení či smažení.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]