Odborníci varují před nebezpečným hmyzem, který míří z tropů do Evropy a může přenášet vážná onemocnění. Jedná se o komáry tygrované.
Komáři tygrovaní se v důsledku neustálého oteplování planety začínají šířit do oblastí, které pro ně dříve nebyly přístupné. Zaznamenat je můžete již dnes například v sousedním Slovensku, Německu a někteří odborníci dokonce varují, že už mohou být přítomni i v některých částech České republiky. Jejich nebezpečí spočívá především v tom, že mohou přenášet vážné nemoci, jako je dle webu Medonet například horečka dengue nebo žlutá zimnice.
Nebezpeční komáři míří do středoevropských zemí
Již během počátku letošního roku mnoho odborníků varovalo, že se komáři dostávají čím dál více do středoevropských zemí, mezi které patří právě Česká republika. Již dříve byl tento hmyz viděn ve Španělsku, Francii, Itálii, Belgii, přičemž nedávno jeho přítomnosti na svém území potvrdilo i Slovensko, jak uvádí Novinky. Dříve se tento druh přitom vyskytoval zejména v jihovýchodní Asii a na ostrovech v Indickém a Tichém oceánu.
V důsledku globálního oteplování se však dostal přes oceán a moře i k nám do střední Evropy a jak varují odborníci, může to představovat velký problém pro mnoho lidí. O těchto tropických komárech je totiž známo, že mohou přenášet vážná onemocnění, jako je například horečka dengue, žlutá zimnice, západonilská horečka a mnoho dalších. Na Zdravém Stravování jsme již dříve uváděli, jak se před komáry ochránit prostřednictvím stravy.
Většina lidí dělá při odstraňování klíšťat tuto zásadní chybu, která zvyšuje riziko onemocnění
Jakmile tedy komáry tygrované spatříte, raději to co nejrychleji nahlaste příslušným orgánům nebo se je ještě lépe pokuste zneškodnit. Podle údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí mohou tyto parazité představovat vážné nebezpečí do budoucna, a to zejména pro jedince se slabým imunitním systémem. Právě ti totiž mohou být náchylnější vůči těmto onemocněním a v důsledku se tak dostat do život ohrožujících problémů.