Pokud vás neustále trápí necitlivost rukou, za žádných okolností to neignorujte. Na vině může být řada nebezpečných problémů.
Necitlivost rukou je poměrně častý příznak, který může odkazovat na řadu nebezpečných problémů. Typicky se objevuje v případě karpálního tunelu, ovšem stát za ní může také mozková mrtvice nebo nedostatek určitých vitamínů a minerálů. Pokud se tedy objevuje příliš často, rozhodně byste to dle lékařky Heidi Moawad neměli ignorovat a raději se rychle poraďte s odborníkem. Je navíc možné, že příznak mohou spouštět některé léky.
Mozková mrtvice a karpální tunel
Příliš častá necitlivost v rukou může být příznakem mozkové mrtvice, zmiňuje dále doktorka Moawad. To především proto, že onemocnění způsobuje snížení přívodu krve do růžných částí těla. Obvykle se v takovém případě objevuje také silná bolest hlavy, závratě a další nepříjemné příznaky, které vás donutí zavolat záchranku. Stejně tak může být podle Healthline na vině i karpální tunel, což je úzký průchod procházející středem zápěstí. Právě v něm se totiž nachází nerv, který dodává cit prstům.
Jenže jakmile dojde k jeho namožení, tkáně kolem nervu začínají bobtnat a vyvíjet tak na něj tlak, což následně přispívá k necitlivosti. Spolu s ní se může objevit i brnění a bolest. Za tímto nepříjemným příznakem pak může někdy stát také nedostatek vitamínu B12, který k němu typicky přispívá, vysvětluje doktor Jared Meecham. Kromě toho také způsobuje únavu, potíže s chůzí a rovnováhou, jasným myšlením a někdy dokonce také halucinace.
Podpora krevního oběhu díky vhodnému jídelníčku: Účinně pomohou i tučné ryby a cibule
Necitlivost rukou je také často vedlejším účinkem některých léčivých prostředků, uvádí doktorka Moawad. Lékaři varují především před antibiotiky, protirakovinným léky, léky proti záchvatům a léky na srdce nebo krevní tlak. Pokud je užíváte a trápí vás tento příznak, poraďte se se svým praktickým lékařem, zda by je zaměnil za jiné. Na Zdravém Stravování jsme také psali o tlakových bodech na rukou proti bolesti.