Sezónní deprese nebo také SAD (sezónní afektivní porucha) vrcholí především v zimních měsících, a to zejména kvůli kratším dnům a sníženému slunečnímu záření. Zvýšená hladina melatoninu, snížená hladina serotoninu a nízká hladina vitaminu D plus narušení cirkadiánních rytmů patří k hlavním viníkům a spouštěčům sezónní afektivní poruchy.
Pokud se cítíte pod psa, máte špatnou náladu, pociťujete úbytek energie, je dost pravděpodobné, že se to týká i vás. K tomu se může přidružit navíc zvýšený stres, který se pojí k Vánocům. Místo, abyste zářili štěstím, těšili se na setkání s rodinou a blízkými, užívali si pohodu, cítíte únavu, smutek, rozčarování a stres. Pokud cítíte, že to sami nezvládnete a situace je u vás nezvykle složitá, pak pomůže odborník. Naštěstí ve většině případů může člověk najít pomoc sám. Co v takové situaci dělat?
Buďte realisté
Nemusíte se honit po všech vánočních akcích a nemusíte se za každou cenu snažit vyhovět všem. Nedávejte si přemrštěné úkoly, naučte se odpočívat. Pokud vám vyloženě není něčí přítomnost milá, pak se takovým schůzkám vyhněte nebo zůstávejte s danou osobou jen po nezbytnou dobu. Mnohdy se totiž může jednat o člena rodiny, kterého moc nemusíte.
Být sám/sama je v pořádku
Je naprosto v pořádku, když chce být člověk někdy sám. Sice se všude píše, že člověk nemá být sám, ale pokud to tak opravdu cítíte, pak si udělejte čas jen pro sebe. Dokonce nemusíte podléhat horečkám zdobení a nakupování. Dělejte zkrátka jen to, co cítíte, že chcete.
Určitě se násilím do ničeho netlačte. Vánoce nejsou o přezdobeném interiéru a 25 druhů cukroví a večírcích s rodinou. Měly by to být svátky lásky, pohody a klidu. Buďte jen s těmi, které máte rádi.
Světlo
Možná to zní divně, ale úbytek světla dělá skutečně hodně. Může se podepsat na náladě. Proto zkuste něco, co vám sluníčko připomene. Nemusíte hned běžet do solária. Ale osvětlete a oživte nějak svou domácnost, kancelář a místa, kde často pobýváte. Obklopte se rostlinami, posviťte si a klidně vymalujte pokoj žlutou barvou, pokud vám to pomůže k lepší náladě.
Odpočívejte
Nezapomínejte relaxovat, meditovat, odpočívat. Čtěte fajn knížku, poslouchejte krásnou hudbu, prohlížejte si obrázky, háčkujte, malujte a dělejte věci, které jsou vám příjemné, při kterých vypnete.
Hýbejte se
Pohyb působí jako ta nejlepší přírodní medicína proti splínům a špatné náladě. I když v daný okamžik se asi nikomu nechce. Ale už po 15 až 20 minutách cvičení můžete cítit, jak se vaše problémy zmenšují a postupně mizí. Ony tedy úplně nezmizí, ale nebudou vám připadat jako neřešitelné a těžké tak, že už je nezvládáte unést.
Další tipy pro vás
-
Choďte na procházky – čerstvý vzduch vám prospěje
-
Začněte s jógou
-
Zaměřte se na zdravou stravu
-
Dodržujte pitný režim
-
Zkuste kouzlo bylinek
-
Dopřejte si příjemnou koupel
-
Skočte na blahodárnou masáž
-
Pobývejte s těmi, které máte rádi
-
Mazlete se, tulte se – s partnerem, ale i kočkou, psem či králíkem. Dotek má neuvěřitelnou moc