Nedostatečně funkční štítná žláza na sebe upozorní jasnými příznaky. Patří mezi ně i únava a slabost

Fotografie: Depositphotos

Nedostatečná funkce štítné žlázy může vést k řadě nepříjemných příznaků. Pokud je na sobě rozpoznáte, raději rychle k lékaři.  

Poruchy štítné žlázy patří mezi velmi časté problémy, a přesto mnozí vůbec netuší, jak se mohou projevit. Tím nejtypičtějším je zejména nedostatečná funkce tohoto orgánu, což může vést k řadě nepříjemných příznaků. Jedná se totiž dle lékařky Mariny Basiny o stav, kdy není schopen produkovat dostatečné hladiny potřebných hormonů. Objevit se v takovém případě tedy může například neustálý pocit únavy, přibírání na váze a mnoho dalších.

Pocit únavy a přibírání na váze

Jedním z nejčastějších příznaků nedostatečné funkce štítné žlázy je neustálý pocit únavy, zmiňuje Healthline. To především proto, že v takovém případě není schopna produkovat hormony řídící energetickou rovnováhu, a tak mohou pacienti mít neustálou potřebu spát. Stejně tak se může objevit neočekávané zvýšení hmotnosti. Onemocnění totiž způsobuje, že tělo signalizuje svým játrům, svalům a tukové tkáni, aby zadržovaly co nejvíce kalorií.

V běžných případech pak lidé mohou přibrat i 15 kilogramů za rok od jejich diagnózy a je pro ně velmi těžké zhubnout. Jak také uvádí Healthline, dostavit se může i neustálý pocit chladu. Ten je zase důsledkem neschopnosti těla efektivně spalovat kalorie, což je další faktor, na nějž má štítná žláza vliv. V případě její snížené funkce totiž dochází k neustálému snižování metabolismu, a tím i množství tepla, které je tělo schopno vytvořit.

Typické příznaky apendicitidy a jak na ně správně reagovat: Mezi signály patří i tlak v břiše a křeče

Fotografie: Depositphotos

Slabost a bolesti ve svalech a kloubech

Nízká hladina hormonu štítné žlázy často způsobuje katabolismus, tedy stav, kdy tělo rozkládá tělesné tkáně, jako jsou svaly, na energii. Důsledkem těchto změn často bývají bolesti kloubů i samotných svalů, stejně jako jejich slabost, uvádí doktorka Elaine K. Luo. Někdy pak může výše uvedené příznaky také doprovázet vypadávání vlasů. Stejně jako většina buněk jsou totiž i vlasové folikuly regulovány hormonem štítné žlázy.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]