Selen je důležitým minerálem, jehož dostatečný obsah by neměl ve vyvážené stravě chybět kvůli velmi pozitivnímu účinku na krevní oběh, štítnou žlázu či imunitu. Jak ho doplňovat?
Zdravý životní styl je předpokladem pevného zdraví i dobré tělesné kondice. Jeho základem je vyvážená strava s vhodným složením a správnou úrovní vitamínů a minerálů, které plní v těle speciální funkce a zajišťují optimální metabolismus a chod jednotlivých systémů.
Mezi základní minerály patří vedle vápníku a draslíků také selen. Selen je minerálem, který se podílí na řadě tělesných procesů a působí především na kardiovaskulární systém, a také posiluje imunitu. Zároveň pomáhá správné funkci enzymů, které zbavují tělo škodlivin, působí na nervový systém a štítnou žlázu.
Nedostatek selenu a jeho doplňování
Pokud strava neobsahuje dostatek selenu, obvykle se tento aspekt projevuje na trávicí soustavě a krevním oběhu. Lidé trpící nedostatkem selenu se obvykle potýkají s potížemi spojenými s pomalým metabolismem a sníženou funkcí střev či ledvin, ale také s onemocněními zasahujícími cévy a narušenou imunitou projevující se zvýšenou náchylností ke vzniku nádorů.
Vzhledem k vlivu na nervový systém a také zhoršeným zdravotním stavem může nedostatek selenu vést také k psychickým problémům zahrnující především deprese. U těhotných žen může nedostatek selenu ohrozit plod.
Strava bohatá na selen
Selen lze doplňovat velmi jednoduše, jelikož jej obsahuje celá řada potravin. Nalezneme jej v masu, mléčných výrobcích, vejcích či rybách, ale také v obilovinách.
Pro lepší metabolizování selenu je potřeba společně s potravinami bohatými na selen konzumovat také zeleninu obsahující vitamíny A, C a E. Největší obsah selenu naleznete v brazilských ořechách a mořských rybách. Velmi dobrým zdrojem jsou však například také slunečnicová semínka.
Přebytek selenu
Nadměrná konzumace selenu může být ovšem pro lidský organismus také nebezpečná. Pokud se tělo potýká se zvýšeným příjmem tohoto minerálů, není schopno jej odpovídajícím způsobem zpracovávat.
Nadbytek selenu má vliv nejen na kvalitu vlasů a nehtů, ale může působit také na nervový systém v podobě zvýšeného stresu a nervozity či přispívat k depresím, nebo na trávicí systém. V takovém případě se mohou objevit bolesti břicha a zvracení.