Spánek je pro život každého živého organismu nesmírně důležitý. Přináší odpočinek a regeneraci jednotlivých buněk. Kdo nespí kvalitně, většinou trpí zdravotními problémy.
Nekvalitní spánek vede k řadě neduhů. Člověk, když je nevyspalý, je nervózní, unavený, častěji dělá chyby z nepozornosti. Jeho pracovní výkon klesá. Nespavost vede ke vzniku psychických problémů – k úzkostem i k depresím. Každý člověk potřebuje spát dostatečný počet hodin. Když spí méně, projeví se to na jeho kondici, říká lékařka Stacy Sampson.
Jak nedostatkem spánku trpí mozek
Při málo kvalitním spánku dochází k tomu, že mozek nevytváří nové vzpomínky. Jeho paměť je jakoby vypnutá. Hůře si vše pamatujeme. V mozku se vytváří toxický protein beta-amyloid, jenž je spojován se vznikem Alzheimerovy choroby. Kdo spí potřebné množství hodin, tomu se množství tohoto proteinu snižuje. Chybí-li však spánek, tvorba beta-amyloidu se zvyšuje. Vzniká tím riziko možnosti onemocnění demencí.
Problémy s reprodukcí a s imunitním systémem
Kdo by si rád pořídil děti, měl by hlavně dostatečně spát. Nekvalitní spánek negativně ovlivňuje reprodukční systém. Mužům se snižuje hladina testosteronu, což může mít nepříznivý vliv na početí. I imunitní systém trpí, když člověk málo spí. Může to vést ke vzniku rakoviny.
Nepříznivý vliv na srdce
Nedostatek spánku může ublížit srdci. Během spaní dochází ke snížení tlaku a srdeční frekvence. Pokud ale člověk spí nekvalitně, srdce se nerestartuje, kardiovaskulární systém stále běží na plné obrátky. Existuje i možnost vzniku srdečního infarktu či mozkové mrtvice, když je spánek kratší než 6 hodin denně.
Co se stane s tělem, když nespí 20 hodin
Bez spánku je možné vydržet asi 16 hodin, aniž by se to negativně projevilo na mozkových nebo tělesných funkcí. Jakmile je překročena hranice 16 hodin bdění, dochází k duševnímu a fyziologickému úpadku. Kapacita mozku je narušena jako u toho, kdo je opilý. Zotavit se z běžného pracovního dne vyžaduje asi 8 hodin spánku. Na to je třeba myslet, pokud si chcete zachovat své zdraví.
Zdroj: Healthline