Většina lidí ví, že pro správnou funkci našeho organismu je zapotřebí mu pravidelně dodávat potřebné vitamíny. Vitamín D patří společně s vitamínem C, A a skupinou vitamínů B k těm pro náš organismus nejdůležitějším. V porovnání s ostatními vitamíny má tu výhodu, že ho našemu tělu můžeme dodávat nejen pomocí stravy, ale také pobytem na sluníčku.
Vitamín D totiž přirozeně vzniká účinkem slunečních paprsků na naši kůži, stačí každý den strávit na sluníčku deset až patnáct minut, a denní dávka vitamínu D je tak snadno pokrytá. Z tohoto důvodu by se tak mohlo zdát, že s jeho nedostatkem bychom se neměli potýkat, opak je ale pravdou.
Důležitost vitamínu D pro náš organismus
Vitamín D je obecně velmi důležitý pro náš imunitní systém a jeho nedostatek může způsobit náchylností k nejrůznějšímu nachlazení, chřipce či respiračním problémům. Stále více studií navíc potvrzuje přímou souvislost mezi zvýšeným rizikem onemocnění koronavirem a právě nedostatkem vitamínu D.
Dalšími důsledky nedostatku vitamínu D je dále také riziko vzniku roztroušené sklerózy, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, cukrovky, osteoporózy a také nejrůznějších psychických onemocnění. Výzkumy ukazují, že určitým nedostatkem vitamínu D trpí až polovina populace, od dětí přes dospělé až po seniory.
K nejohroženějším skupinám patří právě starší lidé, kteří tráví většinu času doma, zejména v podzimních a zimních měsících. Naštěstí nás náš organismus na tento nedostatek upozorňuje nejrůznějšími varovnými příznaky. Které patří mezi nejčastější?
Jste stále unavení, v depresi a potíte se
Jedním z častých projevů nedostatku vitamínu D je zvýšená únava, a to i v případě, že dostatečně spíte. Dalším častým příznakem je potom sklon k depresím, nejrůznějším úzkostem a psychickým problémům.
Pokud vás trápí zvýšené pocení, zejména na čele a obličeji, opět může být na vině nedostatek vitamínu D. Jestliže je vaše čelo navzdory normální tělesné teplotě a nízké fyzické aktivitě neustále mokré, nechte si zkontrolovat hladinu vitamínu D.
Bolí vás klouby, svaly a špatně spíte
Také nejrůznější bolesti svalů, kloubů a kostí jsou častým průvodním jevem nedostatečného množství vitamínu D. Podobně může být varovným příznakem také skutečnost, že si při sebemenším pádu zlomíte nějakou kost. V neposlední řadě pacienty trpící nedostatkem tohoto vitamínu trápí rovněž potíže s nekvalitním spánkem.
Podle studie publikované v časopise Journal of Sleep Research adekvátní příjem vitaminu D zvyšuje pravděpodobnost dobrého nočního odpočinku o šestnáct procent.
Kromě slunečního záření jsou přirozenými zdroji vitamínu D rovněž tučné ryby, například losos, tuňák či makrela, olivový olej, vaječné žloutky či mléčné výrobky. Existují samozřejmě také speciální potravinové doplňky, které vám pomohou dodat vašemu tělu potřebnou dávku tohoto vitamínu.
Úvodní Fotografie: Freepik