Většina lidí si myslí, že zvýšená únava, bolesti hlavy až migrény a potíže se spánkem jsou způsobené přetížením organismu a nedostatkem odpočinku. Častěji však bývá příčinou nedostatek hořčíku a vitamínu K v jídelníčku. Z jakých potravin lze tyto látky snadno získat?
Blahodárný životabudič zvaný hořčík
Hořčík je pro naše tělo velice podstatným minerálem. Podílí se totiž až na 300 chemických pochodech organismu. Pomáhá rovněž převádět přijatou potravu na energii a vytváří z aminokyselin nové zásoby bílkovin. Má skvělé účinky při zvýšené únavě, stresu, nebo úzkosti.
Hořčík je vhodný taktéž pro ty jedince, které často trápí bolesti hlavy, či dokonce migrény. Pokud hořčíku máte nedostatek, můžete se potýkat s poklesem hladiny serotoninu v krvi, což ovlivňuje zásadně cévy i nervovou soustavu (vznik depresí a nespavosti).
Jaké potraviny hořčík doplní?
Doporučená denní dávka hořčíku pro muže ve věku 19 až 30 let je 400 miligramů. U mužů starších 420 miligramů. Ženy od 19 do 30 let by měly přijmout denně alespoň 310 miligramů hořčíku a ty starší pak 320 miligramů za den. Potraviny, které spolehlivě hořčík doplní jsou:
- špenát
- ořechy
- hnědá rýže
- celozrnný chléb
Také jsou vhodné mořské i sladkovodní ryby, avokádo, nebo maso obecně.
Důležitý vitamín K
Vitamín K se podílí na syntéze bílkovin, srážení krve a stavění krvácení. Je proto velmi důležitý pro náš organismus. Jeho nedostatek se může projevit tvorbou modřin, nebo zvýšeným krvácením. Vitamín K rovněž dokáže ochránit před kalcifikací (zvápenatěním) tepen a chlopní a sníží i riziko vzniku Alzheimerovy choroby a rakoviny prostaty u mužů. Má také svou úlohu ve spojitosti s vitamínem D. Dodává do kostí potřebný vápník, aby byly dostatečně pevné a silné. Pakliže nemáte dostatek vitamínu K, můžete být více náchylní ke zlomeninám.
Jaké potraviny vitamín K doplní?
Doporučené denní množství vitamínu K se liší dle pohlaví, věku a hmotnosti. U dospělých je to 0,001 miligramů vitamínu K na kilogram hmotnosti.
Vitamín K lze doplnit těmito potravinami: bazalkou, tymiánem, petrželí, koriandrem, majoránkou, pažitkou, špenátem, řepou, jarní cibulí, řeřichou, římským salátem, celerem, ledovým salátem, brokolicí, zelím, květákem, kajenským pepřem, chilli, kari, chřestem, fenyklem, pórkem, sušeným ovocem, nebo olivovým olejem
Doplňky stravy
Před užitím doplňků stravy ve spojitosti s hořčíkem a vitamínem K svůj zdravotní stav raději konzultujte s ošetřujícím lékařem. Ten vám sdělí, zda je vhodné tyto doplňky konzumovat.
Úvodní Fotografie: Adobe Stock