Nedostatek železa poznáte na svém těle velmi rychle a velmi nepříjemně. Železo je pro správné fungování našeho těla zcela nepostradatelné. Je součástí krevního barviva, podílí se na transportu kyslíku do plic a ve velké míře podporuje i správné fungování imunitního systému. Jeho dlouhodobý nedostatek tedy může mít vážné následky například v propuknutí anémie, ale i v nedostatečném okysličování tkán.
Včas rozpoznat problém
Jak poznáte, že vám železo chybí a že se vás tělo snaží včas varovat před možnými potížemi? Typickými příznaky jsou únava, pocit na omdlení, bledá a suchá kůže, popraskané koutky, afty a další bolavé tkáně v ústech, křehké nehty, ale i bušení srdce. Jenže ruku na srdce – pokud byste tyto příznaky zaznamenali, napadlo by vás, že jde o nedostatek železa? Většina lidí by to přirozeně přičítala jiným okolnostem, například špatné hydrataci, ale málokdo by si vzpomněl na doplnění tohoto zásadního minerálu.
Podle statistických údajů však nedostatek železa během života postihne až 8 z 10 lidí, s velkou pravděpodobností se tedy může týkat i vás. Zvlášť ohrožené mohou být ženy ve věku 35-49 let, dále dívky 15-18 let, batolata od 1 do 2 let a muži ve věku 65 let a více. Pokud jste jednou z těchto skupin, je rozhodně dobré mít se na pozoru a pečlivě sledovat své tělo.
Běžné příznaky
Jak již bylo výše řečeno, jedním z prvních příznaků, které zaznamenáte, je silná únava, ospalost a malátnost. Bohužel je to příznak velmi obecný, který může doprovázet i jiné choroby. Preventivně ale můžete zkusit podávat železo jako doplněk stravy a pokud příznaky během pár dní zmizí, asi jste trefili hřebíček na hlavičku.
Řadu lidí tráví i tzv. syndrom neklidných nohou. Je to stav, který nabírá na síle hlavně večer a v noci a lidem výrazně komplikuje odpočinek. Pacienti zažívají trhavé pohyby k rukách nebo nohách, které se podobají drobným křečím. Nelze pak úspěšně relaxovat a je to velmi nepříjemné. Děje se tak právě z důvodu špatného vstřebávání železa ze stravy. Bylo dokázáno, že u lidí, kteří pravidelně konzumují stravu s vysokým obsahem železa, problémy po nějaké době odeznívají.
Proč se to děje?
Jak je možné, že si ze stravy nedokážeme získat dostatek tohoto minerálu? Na vině je nedostatečně vyvážená strava a také rostoucí popularita veganské a rostlinné stravy. Je nepopiratelné, že má tato dieta řadu výhod, ale bohužel také může postrádat řadu nezbytných živin, mezi které patří i železo. Většina dobře vstřebatelného železa se totiž nachází právě v živočišných výrobcích.
Kolik železa byste měli denně zkonzumovat? Doporučená dávka pro ženy ve věku 19-50 let je 18 mg, ale během těhotenství se toto množství zvyšuje až na 27 mg. Pro muže ve věku 19-50 let se doporučená dávka pohybuje okolo 8 mg denně.