I když se zpočátku nedostatek železa nemusí nijak výrazně projevovat, dokáže způsobit nemalé zdravotní komplikace, říká lékařka Jillian Kubala.
Tělo ke správnému fungování potřebuje mnoho živin, mezi nimiž hraje jednu z nejdůležitějších rolí železo. Patří do skupiny stopových prvků, které jsou nezbytné pro správné fungování těla. Podporuje mnoho důležitých metabolických procesů, jako je například transport kyslíku, napomáhá ke správnému fungování srdce, posiluje imunitu a pomáhá snižovat pocit únavy a vyčerpání. Jeho nedostatek v každodenní stravě může mít vážné zdravotní důsledky.
Příčiny nedostatku železa v těle
Za nedostatek železa někdy může nedostatečné množství vitamínů B11/B12. Důvodem může být také užívání některých druhů léků, zejména patřících do skupiny protizánětlivých léků NSAID nebo cytotoxických léků. Důvody pro nedostatečné množství tohoto stopového prvku mohou být následující:
- ztráta krve, silná menstruace u žen,
- zvýšený příjem zejména spojený s dospíváním, těhotenstvím, kojením,
- porucha příjmu a transportu živin způsobená mimo jiné celiakií, gastritidou, dietou s nedostatkem bílkovin či častým průjmem,
- neadekvátní dieta, nevyvážená vegetariánská strava, nesprávně vyvážená veganská strava.
Jak rozpoznat nedostatek železa
Zpočátku se nedostatek železa nemusí nijak projevovat. Postupem času, kdy množství tohoto prvku výrazně klesá, se objevují charakteristické příznaky, kterými jsou těžká únava, závrať, lámavé nehty, bledá kůže, bolesti hlavy, rychlý srdeční tep, snížená chuť k jídlu nebo dušnost. Pokud se objeví alarmující příznaky, měl by být proveden krevní test na hladinu železa, hemoglobinu a hematokritu.
Rizika nedostatku železa
Nedostatek železa v těle vede k anémii, která v mírné formě nezpůsobuje vážné komplikace. Pokud se však vyvine anémie těžká, může to vést k mnoha zdravotním problémům. Srdeční onemocnění může způsobit selhání myokardu. Pokud srdce bije rychle, je potřeba pumpovat více krve, aby se kompenzoval nedostatek kyslíku. Akutní anémie během těhotenství může vést k předčasnému porodu a nedostatek železa může mít za následek i zvýšenou náchylnost k infekcím.
Léčba nedostatku železa
Základem léčby je příjem léků obsahující tento prvek. Je potřeba si však uvědomit, že doplňky by měly obsahovat také vitamín C, který napomáhá jeho vstřebávání. Správně vyvážená strava je také velmi důležitá. Měla by obsahovat potraviny, které jsou dobrým zdrojem železa. Mezi nejcennější je považováno maso, ryby a drůbež. Vždy je důležité diagnostikovat příčinu jeho nedostatku co nejdříve, aby bylo možné podniknout příslušná opatření.
Zvýšené množství železa v krvi
Vysoká hladina železa v krvi je důsledkem nadměrného vstřebávání železa. Jeho nadbytek je pro organismus škodlivý. Ukládá se do tkání, do slinivky břišní, do jater a srdce, kde působí problémy. Vysoká koncentrace tohoto prvku může být spojena s anémií. Vyskytuje se také u lidí po vícenásobných krevních transfuzích nebo s určitými genetickými chorobami.
Zdroj: Healthline