Světová zdravotnická organizace odhalila, že až 700 milionů lidí trpí na nedostatek železa. To z něj činí potravinový deficit číslo jedna, říká lékařka Jillian Kubala.
Nejčastější příznaky, které naznačují, že máte v těle nedostatek železa, jsou vyčerpání a nadměrná únava. Jakmile se nedostatek vyvine do anémie, objeví se závažnější projevy. Tento stav totiž znamená, že jsou zásoby železa tak nízké, že červené krvinky nemohou efektivně přenášet kyslík. Můžete ho znát i pod názvem chudokrevnost.
Jaké jsou přesné příznaky nedostatku železa
Jedním z příznaků je pocit bušení srdce, kdy máte nepravidelný tep. Dále se projevuje bolestmi hlavy a závratěmi, a to zejména u žen. Tento příznak se zdá být méně častý než ostatní, přesto je docela dost závažný. Dalším z příznaků je dušnost, kdy je hladina hemoglobinu tak nízká, že svaly nedostanou dostatek kyslíku k provedení běžných činností, jako je například chůze.
V důsledku toho se zvýší vaše dechová frekvence a tělo se tímto způsobem pokusí dostat co nejvíce kyslíku. To vede k rychlému zadýchání se a k neschopnosti pořádně popadnout dech. Jeden z vizuálně nepříjemných příznaků je bledost, která je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa. Nízké hladiny hemoglobinu v krvi způsobí, že je krev méně červená, bledost pak přijde celkem jednoduše. Může se projevit po celém těle, nejčastěji ovšem na tvářích, dásních a uvnitř rtů či pod víčkama. Vyskytuje se při středně těžkých až těžkých stavech anémie.
Zařaďte do stravy potraviny bohaté na železo
Nejlepší jsou hovězí játra, která obsahují cca 7 mg na 80 gramovou porci. Červené maso bylo vždy dobrým zdrojem železa, ale játra jsou v tomto směru tou nejlepší volbou. Hned za nimi jsou ústřice, které obsahují na 80 gramů 5 mg železa.
To je skoro polovina doporučené denní dávky. Jsou dobrou volbou stravy i proto, že ve srovnání s jinými potravinami poskytují bílkoviny a železo, zároveň ovšem neobsahují moc kalorií. Jeden hrnek sardinek obsahuje 4 mg železa. Jsou také bohaté na vitamín B12 a omega-3 mastné kyseliny, což přispívá dobrému zdraví srdce.
Pochutnáte si a pomůžete svému tělu
Další takovou klasikou je obyčejné hovězí maso, které má 3 mg železa na 80 gramovou porci. To vám dodá cca 11 % množství, které za den potřebujete. Zároveň do stravy zařaďte potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou pomeranče či květák.
To vám pomůže k lepšímu vstřebávání železa do těla. Čočka je například také velmi dobrým zdrojem železa, ale bez pomoci pomerančového džusu se vám moc dobře nevstřebá. Kdyby se u vás projevilo více příznaků nedostatku železa, pro jistotu vždy navštivte lékaře i přesto, že se to pokusíte léčit sami.
Zdroj: Healthline