Pokud vás trápí nedostatek zinku v krvi, tím vyšší je šance, že se nakazíte koronavirem s vážnějším průběhem. Jeho následky mohou v tomto případě být až smrtelné. K tomuto závěru dospěli autoři studie, jejíž výsledky byly prezentovány na nedávné konferenci Evropské společnosti pro klinickou mikrobiologii a infekční nemoci.
Zinek a koronavirus – jak spolu souvisí?
Vše se odvíjí od schopnosti našeho imunitního systému odolávat virům. Na ni má značný vliv míra zinku v krvi. Autoři studie zkoumali údaje od 249 pacientů, kteří byli hospitalizováni s diagnózou covid-19. Průměrný věk pacientů byl 63 let, 55 % zkoumaných subjektů byli muži.
Ukázalo se, že téměř všichni účastníci studie, kteří důsledkem koronaviru zemřeli, měli oproti těm, kteří nemoc přežili, hladinu zinku v krvi v době hospitalizace významně nižší.
Autoři studie dokonce dokázali vypočítat přímý vztah mezi hladinou zinku a šancí na úspěšné překonání nemoci: každý další mikrogram zinku v krvi snižuje riziko úmrtí na Covid-19 o 7 %.
Jak identifikovat nedostatek zinku?
Každý den bychom měli do svého těla dostat alespoň 12-15 miligramů zinku. Z běžně dostupných potravin nedostáváme více než 20–40 % požadovaného limitu. Zbytek je tedy třeba získat z jiných zdrojů – například z doplňků obsahujících zinek (pouze po konzultaci s lékařem).
Existují však příznaky, které nedostatek zinku často doprovázejí. Nejběžnější z nich jsou:
- Časté nachlazení a oslabený imunitní systém
- Špatně se hojící rány a oděry
- Křehké nehty
- Třes horních končetin
- Podrážděnost a nervozita
- Špatná koordinace
- Ztráta vlasů
- Lupy
- Alergická vyrážka na rukou
Příznaky nedostatku zinku se mohou lišit. Abyste měli jistotu, zda do svého těla dostáváte dostatek této látky, stojí za to si pravidelně nechat udělat biochemický krevní test.