Spánek je pro naše tělo velmi důležitý a pokud ho budete zanedbávat, nečeká vás nic dobrého. Seznamte se s tichou hrozbou.
Spánek zabírá téměř třetinu času našeho života, a proto byste na něj měli brát velký ohled. Nejenže vám pomáhá relaxovat a dodávat energii na další den, podílí se také na mnoha tělesných procesech. Pokud ho však budete mít nedostatek, nečeká vás nic dobrého. Bezesné noci narušují jak vaše každodenní činnosti, tak i rovnováhu vašeho organizmu. Podívejte se na ty nejhorší důsledky, které vás čekají, když nespíte dostatečně, prozradila je lékařka Stacy Sampson.
Psychické problémy
Nedostatek spánku má obecně velmi negativní vliv na vaše každodenní činnosti. Pokud jste již někdy v životě nedopřáli vašemu tělu dostatečné relaxace, jistě víte, jak jste se druhý cítili. Je to totiž především únava, ztráta paměti, nesoustředěnost a podrážděnost, co bezesné noci mohou způsobit vašemu organismu, ovšem tím výčet zdravotních rizik ještě nekončí.
Nedostatek spánku má negativní vliv na srdce
Nedostatečný spánek může mít negativní vliv na vaše srdce, a to především proto, že nervové centrum vašeho mozku řídí také kardiovaskulární systém.
Pokud se však této oblasti nedostává dostatečné relaxace, může v důsledku toho zvyšovat krevní tlak, což zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Je tedy velmi důležité, abyste se v takovýchto případech zamysleli, zda se vyplatí ponocovat, nebo si dát raději bylinkový čaj a dopřát si kvalitní spaní.
Inzulín a štítná žláza
Nespavost ovlivňuje rytmus spánku a bdění, což v důsledku ovlivňuje také vaše hormony, jež se podílejí na mnoha důležitých funkcích organismu. Lidé, kteří spí málo, jsou proto mnohem náchylnější k nemocem, jako je cukrovka a hypertyreóza způsobená zvýšenou hladinou hormonů štítné žlázy. Kromě toho jsou tito lidé kvůli snížené imunitě také náchylní k infekcím a v některých případech i rakovině.
Jak dlouho lze vydržet bez spánku
Ačkoliv není radno zkoušet, jak dlouho vydržíte bez spánku, skutečnost, že někdo vydržel nespat jedenáct dní, je velmi zajímavá. Tento světový rekord drží Randy Gardner, kterému bylo během experimentu pouhých 17 let. Ačkoliv získal mnohá ocenění, kvůli velkému deficitu spánku měl mladý Randy po zbytek života problémy s nespavostí. Je také dobré dodat, že experiment probíhal ve škole, a to v roce 1964. Některé věci mohou být nevratné, a proto byste měli věnovat spánku tu největší péči. Přeci jen zabírá velkou část vašeho života.
Zdroj: Healthline