Kontaktní čočky jsou úžasným vynálezem, který ulehčil život mnoha majitelům brýlí. Nejen že je jejich nošení komfortnější a umožňuje nám například bez problému sportovat, jejich údržba je také jednodušší. I přesto se ale během manipulace s nimi dopouštíme velkých chyb.
Používání kontaktních čoček je snadnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Jediné, co potřebujeme, je naučit se techniku nasazování kontaktních čoček. Důležité ale je také dodržovat pár jednoduchých pravidel v péči o ně. Na to většina lidí zapomíná a následky na sebe nenechají dlouho čekat. Některé mohou být pouze mírné a znamenají zkrácení životnosti naší kontaktní čočky. Některé ale mohou být závažné a v nejhorším případě mohou mít negativní dopad na naše zdraví, a to zejména na náš zrak.
Nedodržujeme dostatečnou hygienu
Největším a nejčastějším problémem při nošení kontaktních čoček je nedostatečná hygiena. Základem při kontaktu s nimi jsou čisté ruce. Před každým nandáním i vyndáním čoček z našeho oka bychom si měli naše ruce důkladně umýt jemným mýdlem, opláchnout a následně osušit v ručníku. Jedině tak se vyhneme nechtěnému znečištění očí a vzniku podráždění nebo přímo zánětlivého onemocnění.
Nedostatečnou hygienickou péči ale věnujeme také pouzdru na čočky. Pokud používáme čočky, které se na noc dávají do roztoku, musíme se důkladně starat i o pouzdro, do kterého čočky ukládáme. Po vyjmutí čočky z oka ji necháme položenou na našem prstě, nakapeme několik kapek k tomu určeného roztoku a otřeme z obou stran. Následně je umístíme do pouzdra s dostatečným množstvím roztoku tak, aby čočky byly zcela ponořeny. Čočky je potřeba mít v roztoku minimálně po dobu 4 hodin. Pouzdro na čočky pravidelně měníme.
Nerespektujeme dobu expirace kontaktních čoček ani jejich využití
Velmi často dochází k tomu, že kontaktní čočky používáme delší dobu, než je určeno výrobcem. Měsíční čočky jsou určeny k používání po dobu 30 dnů. Tato doba začíná běžet od chvíle, kdy otevřeme obal. Pokud nějaký den vynecháme a čočky nemáme nasazené, i ten den se do lhůty počítá. Postupem času dochází k degradaci čočky a ta ztrácí své vlastnosti. Pokud nedodržujeme dobu expirace, kterou uvádí výrobce, riskujeme tak vznik vážných očních onemocnění.
Nikdy si nedáváme čočky v případě, že máme podrážděné nebo zarudlé oči. Naopak, pokud se tento stav u nás projeví, neprodleně čočky vyjmeme z oka a kontaktujeme odborníka. Častým problémem je také univerzální používání čoček.
Volbu kontaktních čoček bychom měli konzultovat na specializovaném místě a nám doporučené kontaktní čočky bychom měli používat pouze my, protože právě nám byly zvolené, podle našich preferencí a zdravotních požadavků. Kontaktní čočky nejsou univerzálním módním doplňkem, který by bylo možné si půjčovat.
Zdroj: Eyerx