Ženy mají život fyziologicky o něco náročnější, protože menstruují, mají gynekologické problémy a také rodí děti. V období před menstruačním cyklem mohou být rovněž velice přecitlivělé. Ve zralém věku pak dámy potkává i menopauza. Obecně se tak ženy mohou potýkat s gynekologickými potížemi. Jaké jsou vlastně nejčastější gynekologické problémy, s kterými se ženy potýkají a jak je řešit?
Problémy se špiněním a vaginitidou
Ženy může často potrápit neobvyklé špinění mimo menstruační cyklus. To může být způsobeno hormonální nerovnováhou organismu. Také tomu přispívá svým dílem i stres. Během této doby je potřeba více relaxovat, dopřát si případně i masáž a koupel. Jestliže špinění neustává, pak je nasnadě kontaktovat gynekologa a poradit se s ním.
Občas dámy potrápí i vážnější potíže, jako jsou třeba vaginitidy. Vaginitida je zánět ženských pohlavních orgánů a projevuje se nepříjemným svěděním, výtokem a bolestí. Toto onemocnění lze řešit výměnou intimních mycích prostředků. Nejlepší je používat mýdla přímo určená na intimní hygienu. Pakliže jste zpozorovaly vaginitidu, měly byste zvážit návštěvu svého gynekologa, který vám předepíše speciální léky, či čípky, které potíže pomohou řešit.
Nepohodlí v důsledku nepřirozené suchosti v oblasti intimních partií
Některé ženy se mohou potýkat s problémem, který je velice nepříjemný. Trpí takzvanou vaginální suchostí. Tyto potíže jsou zapříčiněné například hormonální nerovnováhou, menopauzou, nebo obdobím kojení, či po porodu. Dají se ale velice snadno řešit používáním speciálních volně prodejných přípravků, které pomohou vaginální sliznici zvlhčit. Poradí jistě i gynekolog.
Tvoření cyst v oblasti vaječníků
Zejména pak mladší ženy může potkat gynekologická nepříjemnost v podobě ovariální cysty. Některé cysty menších rozměrů se však dokážou samy vstřebat. Důležité je chodit na pravidelné gynekologické prohlídky, aby lékař případné cysty větších rozměrů mohl preventivně sledovat.
Pokud jsou cysty rozměrů, které již způsobují ženě nepříjemné bolesti, doporučuje se jejich operativní odstranění. Dnes se výkon provádí velice šetrně, a to laparoskopickým ošetřením. Cysty způsobuje rovněž hormonální nerovnováha, především pak nadměrná tvorba mužských hormonů.
Jaké spodní prádlo nosit?
Doménou hlavně mladičkých slečen je výběr zcela nevhodného, avšak designového spodního prádla ze syntetických krajkových materiálů. Tento druh spodního prádla je však zcela nevhodný. Doporučuje se kupovat prádlo z materiálů přírodních jako je například bavlna. Zabráníte tak četným gynekologickým potížím, jako jsou například výtoky, či svědění.
Nevhodné je i prádlo příliš těsné, které může způsobovat nedostatek odvětrávání. Kumulace tepla a příliš velké vlhkosti je pak úrodnou půdou pro kdejaké bakterie. Myslete tedy i na kvalitní spodní prádlo.
Fotografie: Freepik, Depositphotos