Ischemická cévní mozková příhoda je jedním ze tří typů mrtvice. Pokud není léčena včas, může mít fatální dopady na vaše zdraví nebo způsobit smrt.
Ischemická cévní mozková příhoda je jedním ze tří typů mrtvice a dochází k ní při ucpání tepny, která zásobuje mozek krví. Jedná se o velmi nebezpečný problém, v jehož důsledku se snižuje průtok krve a kyslíku do mozku, což vede k poškození nebo odumření mozkových buněk – to může mít zase za následek trvalé poškození těla, nebo dokonce smrt, pokud není problém léčen včas. Jakmile tedy na sobě rozpoznáte příčiny tohoto problému, měli byste co nejdříve vyhledat záchrannou pomoc, říká doktor Seunggu Han.
Nejčastější příčiny problému
K ischemické cévní mozkové příhodě dochází v momentě, když je tepna, která zásobuje mozek krví, zablokována krevní sraženinou nebo tukovým nánosem neboli plakem – k ucpání dochází především v oblasti krku nebo lebky. Sraženiny obvykle začínají v srdci a putují oběhovým systémem, přičemž se mohou rozpadnout nebo naopak uvíznout v tepně, a způsobit tak její ucpání, což následně vede k zablokování přísunu krve a kyslíku do mozku nebo jiných částí těla.
Muže i ženy volá srdce o pomoc rozdílnými způsoby. Příznaky infarktu se objevují 2 hodiny před úderem
Problém může také způsobit nahromaděný nános tuku, který se může uvolnit a putovat do mozku nebo zúžit či ucpat tepny, jež do něj přivádí krev. V obou případech se však jedná o velmi nebezpečné faktory, které však většinou lidé zhoršují svou vlastní vinou, a to zejména vlivem zlozvyků, jako je například nezdravá strava, absence sportu a kouření. Stejně tak však může být na vině špatné životní prostředí nebo přílišný stres – proto doktoři doporučují lidem se zvýšeným rizikem více meditovat a provádět jógová cvičení.
Rizikové faktory
Hlavním rizikovým faktorem ischemické cévní mozkové příhody jsou potíže s krevním oběhem. To především proto, že zvyšují riziko vzniku sraženin nebo tukových usazenin – mezi ty nejčastější patří:
- vysoký krevní tlak,
- ateroskleróza,
- vysoká hladina cholesterolu,
- fibrilace síní,
- předchozí srdeční infarkt,
- srpkovitá anémie,
- poruchy srážlivosti krve,
- vrozené srdeční vady,
- diabetes,
- kouření,
- nadváha, zejména pokud máte hodně viscerálního tuku,
- nadměrné užívání alkoholu,
- užívání některých drog, jako je zejména kokain nebo metamfetamin.
Ischemická cévní mozková příhoda se také častěji vyskytuje u lidí, kteří mají v rodině někoho, kdo tímto onemocněním již jednou utrpěl. Častěji jsou poté také ohroženy především ženy a riziko se obecně zvyšuje s věkem.
Zdroj: Healthline