Otoky nohou jsou nepříjemný problém, který může postihnout jedince každého věku. Zde najdete jeho nejčastější příčiny a vhodnou léčbu.
Otoky kotníků, nohou a chodidel bývají zpravidla důsledkem nahromadění tekutiny kolem základny nohou. Tento běžný problém však může nepříjemně ovlivnit váš každodenní život, a proto je důležité objevit jeho příčiny a zvolit vhodný způsob léčby – může jej způsobit dokonce i něco tak jednoduchého, jako je zdlouhavé sezení nebo vystavení se horkému počasí. Abyste si dokázali zavčasu ulevit, níže se můžete seznámit s nejčastějšími příčiny otoků nohou a vhodnými doporučeními pro jejich prevenci a léčbu. Více prozradila lékařka Angela M. Bell.
Příliš dlouhé sezení nebo stání
Jedním z nejčastějších příčin otoků nohou je příliš dlouhé stání nebo sezení. Podle lékařů k tomuto problému dochází především proto, že v tomto případě gravitace stahuje nadměrnou tekutinu v těle dolů k nohám. V tomto případě si také můžete všimnout, že kůže v postiženém místě při stlačení zachovává ďolíček.
Příliš mnoho soli ve stravě
Příliš mnoho soli ve stravě ztěžuje schopnost těla zbavit se přebytečné tekutiny. V takovém případě se pak může tato tekutina začít hromadit nejen kolem vašich nohou, ale také na břiše. Vhodným řešením je v tomto případě začít dbát na návyky zdravého životního stylu a pokusit se nastavit vhodné změny ve vašem jídelníčku.
Horké počasí
Častou příčinou oteklých nohou bývá také vystavení těla horkému počasí. Podle lékařů je totiž tělo v takovém případě méně účinné při odstraňování tekutiny z tkání, která se může následně hromadit v těle a následně stékat do jeho spodní části.
Těhotenství
S oteklými kotníky a chodidly se podle odborníků trápí většina těhotných žen. Jde ovšem o běžný příznak tohoto stavu, a proto byste se neměli obávat jeho příčin, ale spíše dodržovat určitá doporučení, které vám od tohoto problému pomohou ulevit. Zvláště důležité je však vyhýbat se horkému počasí a nezanedbat mírnou fyzickou aktivitu, jako jsou například procházky.
Hluboká žilní trombóza
Hluboká žilní trombóza je závažný problém týkající se krevního oběhu, který způsobuje zpravidla otok pouze jedné nohy. Jeho nejčastější příčinou bývá cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti, a může postihnout zejména jedince, kteří jsou náchylnější ke vzniku kardiovaskulárních chorob.
Doporučení pro prevenci a léčbu otoků nohou
Pokud se s otoky na nohách potýkáte i vy a nevíte, jak si od nich co nejrychleji ulevit, můžete začít dodržovat některá zdravotní doporučení. Ty vám pomohou nejen s jejich rychlejším odstraněním, ale také vám pomohou s jejich prevencí do budoucna. Patří mezi ně zejména:
- Pravidelné sportování (nejlépe plavání, běh nebo jízda na kole)
- Vyvyšování nohou nad úroveň srdce (Lehněte si na postel a na chvíli si opřete nohy o zeď)
- Choďte na procházky (i několik minut denně může pro vaše zdraví velmi prospěšné)
- Noste kompresní ponožky
- Choďte na pravidelnou masáž nohou
- Snižte příjem potravin s vysokým obsahem soli
- Pokud kouříte, co nejdříve přestaňte
- Dopřejte si lázeň v epsomské soli
- Pijte každý den minimálně 2 litry čisté vody
Pokud vám s otoky nepomohou ani tato doporučení, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem o vašem zdravotním stavu.
Zdroj: Healthline, Healthline