Únik moči není problém jenom starších lidí. Jen si to představte. Sedíte v dobré společnosti a od srdce se něčemu zasmějete. Nebo se vám chce kýchnout a vy už preventivně křížíte nohy. Běžné situace, kterých za den prožijete nespočet, vás přivádí do rozpaků a vy se cítíte nepohodlně a nebo pořád pro jistotu odbíháte na toaletu. Výsledkem je, že máte náladu pod psa, ale přesto se bojíte situaci začít řešit.
Odmítáte si přiznat, že máte problém s únikem moči a nebo vám je jednoduše trapně. Inkontinence není tabu. V mnoha případech se dá účinně léčit bez nutnosti chirurgického zákroku. Inkontinence může potkat kohokoliv. Přečtěte si, jaké jsou hlavní faktory, které ovlivňují její vznik.
Rozlišujeme 4 základní druhy inkontinence
Únikem moči trpí mnoho žen různých věkových skupin. Není pravda, že inkontinence postihuje hlavně ženy po přechodu. Tento ožehavý problém řeší i mnohem mladší ročníky.
Jednotlivé typy inkontinence:
- Stresová – jedná se o únik moči při námaze. Trápí především ženy (někdy muže po odstranění prostaty). Kvůli oslabeným pánevním svalům dochází k únikům při kašlaní, kýchání nebo smíchu. Postihuje především mladší ženy
- Urgentní – postižený cítí naléhavou potřebu močit, ale nedokáže zadržet moč dostatečně dlouho, aby stihl dojít na záchod
- Noční – jedná se o nekontrolovatelný únik moči ve spánku. Jinak se mu také říká noční pomočování
- Smíšená – k úniku dochází při smíchu, kýchání a kašlání, ale postižená osoba má zároveň i pocit naléhavého nutkání jít na toaletu
Existují i další typy inkontinence jako je neurogenní, kontinuální a extrauretální inkontinence a nebo inkontinence z přeplnění.
Příčiny vzniku inkontinence
Únik moči ovlivňuje řada faktorů. Jedním z hlavních důvodu vzniku inkontinence u žen je ovšem anatomická stavba těla. Zdravý muž ve většině případů nemá problém s únikem moči po celý život.
U žen to ovšem neplatí a je to dáno právě odlišnou stavbou těla. Ženské tělo prochází vývojem, který mimo jiné umožňuje rodit děti. Těhotenství a porod se velkou měrou podílí na změnách v močovém ústrojí. Problémy s únikem moči se ale týkají i žen, které nikdy neotěhotněly.
Dalšími důležitými faktory jsou:
- Obezita
- Stárnutí
- Oslabené svaly pánevního dna
- Infekce močových cest
Dále mohou únik moči ovlivňovat i některé léky, konzumace kofeinu a alkoholu, nadměrný příjem tekutin, menopauza a také neurologická onemocnění (Alzheimerova choroba atd.).
Svěřte se svému lékaři
Neodkládejte návštěvu lékaře. Ve většině případů se inkontinence nemusí řešit chirurgickým zásahem. Neléčená inkontinence může vést k pocitům úzkosti, depresi, poruchám spánku a nezájmu o sex.
Lékař vám doporučí změnit stravu (především vyloučí dráždivé diuretické produkty), upraví příjem tekutin a budete také muset cvičit svaly pánevního dna.
Můžete také začít používat vložky vhodné pro únik moči, které vám dodají potřebnou sebedůvěru v rizikových situacích.