Křečové žily jsou nepříjemný problém, který dokáže snadno narušit estetiku těla a vést ke snížení sebevědomí. Některým příčinám bohužel ani nelze zabránit.
Křečové žíly jsou nepříjemný problém především narušující estetiku. Kromě toho je jejich výskyt také často spojován s určitými riziky, například vyšší pravděpodobností rozvoje krevních sraženin a dalších problémů. Je proto dobré vědět, jaké jsou jejich typické příčiny, abyste se jich případně mohli vyvarovat, říká lékařka Judith Marcin.
Příčiny křečových žil
Křečové žíly se mohou objevit v momentě, kdy krevní oběh nefunguje správně – většinou je jejich příčinou selhání jednocestných chlopní, které zabraňují zpětnému toku krve. To totiž vede k následnému hromadění krve v určitých místech namísto toho, aby pokračovala směrem k srdci. Žíly se pak zvětšují a vytváří nevzhledné hrbolky na pokožce, jež mají typicky modrou barvu. Nejčastěji tento nepříjemný problém postihuje nohy, protože jsou zde žíly nejdále od srdce a gravitace často ztěžuje jejich průtok krve nahoru.
Existuje mnoho faktorů, které zvyšují riziko poškození chlopní a následného vzniku křečových žil, některé z nich bohužel nelze ovlivnit. Mezi ty nejčastější patří především:
- těhotenství,
- menopauza,
- věk nad 50 let,
- časté stání po dlouhou dobu,
- obezita,
- rodinná anamnéza křečových žil.
Pokud vás trápí nadváha nebo často v zaměstnání stojíte, snažte se více hýbat a zaměřte se na svůj jídelníček – jak také píšeme na webu ZdravéStravování, je dobré zaměřit se na konzumaci potravin, jež snižují riziko vzniku krevní sraženiny. Ty mohou dokonce zmírnit příznaky křečových žil a očistit krev od toxinů.
Ignorované krevní sraženiny jsou zdravotním rizikem. Mezi účinné prostředky prevence patří i zázvor
Příznaky a prevence křečových žil
Prvními příznaky křečových žil jsou velmi viditelné, zdeformované žíly, které se objevují především na nohou. V postiženém místě pacienti často také pociťují bolest, otok, tíhu a bolest nad nebo kolem rozšířených žil. Pokud se před nimi chcete ochránit nebo jimi již trpíte a nechcete, aby došlo k jejich zhoršení, zaměřte se na následující doporučení:
- Vyhněte se dlouhodobému stání.
- Udržujte si zdravou váhu.
- Provádějte cvičení pro zlepšení krevního oběhu.
- Používejte kompresní ponožky nebo punčochy.