Opar neboli herpes je nepříjemný problém, který se zpravidla objevuje na rtech, ale propuknout může kdekoliv. Toto jsou jeho nejčastější příčiny.
Nepříjemné opary, známé také jako onemocnění herpes, jsou důsledkem virové infekce HSV-1, kterou se většina lidí nakazí ve svém dětství. Ta ovšem zůstává v těle po celý život, přičemž se čas od času objeví a způsobí typické puchýřky v oblasti rtů nebo na kterémkoliv jiném místě. Jedná se však o zcela běžnou záležitost, kterou trpí až 70 procent populace. Vzniku oparů se však lze určitým způsobem vyvarovat, a proto je důležité znát jejich nejčastější příčiny, říká lékařka Debra Sullivan.
Vznik oparů
Jelikož virus HSV-1 přetrvává v těle po celý život jedince, mohou opary vznikat opakovaně a způsobovat nepříjemnou bolest. Jak častý je jejich výskyt, však většinou záleží na obranyschopnosti imunitního systému jedince. Puchýřky se objevují především na rtech, kde mohou přetrvávat až po dobu jednoho týdne. Níže jsou uvedeny nejčastější příčiny, které je vyvolávají.
Snížená obranyschopnost imunitního systému
Pokud je vaše obranyschopnost imunitního systému snížena v důsledku jiné infekce nebo nedostatku vitamínů, je zcela normální, že se na vašich rtech nebo jiných místech objeví herpes, protože tělo již není schopno bojovat proti HSV-1. Řešením v tomto případě je především strava – zařaďte proto do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, které podpoří vaše zdraví a dodají vám potřebné živiny pro boj s nežádoucími viry.
Infekce a pohlavní nemoci
Existují dva různé typy viru herpes simplex, typ 1 a typ 2. Typ 1 se obvykle objevuje v ústech a typ 2, známý také jako pásmový opar, se obvykle objevuje na genitáliích. Oba dva tyto druhy mohou vznikat také v důsledku různých infekcí přenesených z jiného člověka, k čemuž dochází zejména při pohlavním styku a líbání. Mezi nejčastější nemoci v takovém případě patří kapavka, genitální herpes nebo syfilis – ty snižují obranyschopnost imunitního systému a způsobují propuknutí oparu.
Nadměrný stres
Hlavní příčinou vzniku oparu bývá stres, který způsobuje uvolňování hormonů, což vede k rychlejšímu množení viru HSV-1. Kromě toho v důsledku tohoto stavu dochází k poklesu obranyschopnosti imunitního systému, což umožňuje oparu snadnější průchod. Obecně byste se však stresu měli vyhýbat, protože se jedná o největšího zabijáka a škůdce zdraví, neboť vlivem oxidace působí negativně na celý organismus.
Premenstruační syndrom
Během menstruace a těhotenství dochází k velké hormonální nerovnováze, která může způsobit, že se virus HSV-1 aktivuje a následně se projeví na vašem těle. Obecně byste však měli brát na vědomí, že se tento typ viru může přenášet bez jakýchkoliv příznaků a je ve skutečnosti vysoce nakažlivý. Většinou se do lidského těla dostává kromě líbání také sdílením sklenic, příborů, nebo dokonce také ručníků. Jeho prevence je však velmi obtížná, a proto ho lze pouze potlačovat.
Zdroj: Healthline