Zánět spojivek je nepříjemný problém, který může snadno ovlivnit váš každodenní život. Pokud se s ním potýkáte, obraťte se co nejrychleji na svého lékaře.
Zánět spojivek neboli „růžové oko“ je infekce či otok spojivky, což je tenká, průhledná membrána, která leží na vnitřním povrchu očního víčka a pokrývá bílou část oka. Pokud tedy dojde k jejímu zanícení, vaše oko se podle lékařky E. Mimi Arquilla zbarví do červena či růžova a začne projevovat známky drsného pocitu nebo svědění. Naštěstí však existují prostředky, které vám pomohou problém rychle vyřešit a zbavit se tak nepříjemných příznaků.
Nejčastější příznaky zánětu spojivek
Zánět spojivek může mít různé příznaky v závislosti na tom, co jej způsobilo. Nejčastěji se však problém projevuje růžovým nebo červeným zbarvením očí, drsným pocitem okolo očí, výtokem, který se hromadí zejména v noci, abnormálním množstvím slz a také neustálým svěděním očí. Pokud na sobě tyto příznaky rozpoznáte, bude nejlepší poradit se co nejdříve s lékařem, který vám doporučí vhodnou léčbu.
Pomoci vám dokáže správný výplach
Pokud došlo k zánětu spojivek v důsledku působení chemických sloučenin, pomůže vám dle serveru Healthline nejlépe správný fyziologický roztok. Ten stačí pravidelně aplikovat přímo do svého oka (vždy postupujte podle návodu na obalu) a brzy pocítíte, jak se problém zmírňuje. Dalším užitečným způsobem mohou být v tomto případě také lokální steroidy, zejména pokud jsou příznaky obzvláště intenzivní.
Pokud jsou na vině bakterie
V případě, že zánět spojivek vyvolala bakteriální infekce, pak bude nejlepší volbou léčby užívání antibiotik. Ty vám předepíše lékař a pozor – měli byste je užívat po celou dobu, již vám odborník stanoví, přestože problém může zmizet dříve. Pokud byste nedodrželi správný postup léčby, mohl by se zánět opět vrátit. Pomoci také dokáže správný roztok do očí, ovšem ten nemusí zapůsobit tak, jako právě antibiotika.
Období chřipek a nachlazení lze prožít bez úhony i díky vitamínu D a dostatečné konzumaci zeleniny
Viry samy od sebe odezní
Zánět spojivek mohou způsobit také viry, které často stojí za nachlazením. Tato příčina však nemá v současné době žádnou známou léčbu, přičemž příznaky bývají obvykle mírnější a samy od sebe odezní během jednoho týdne. Pokud by tomu tak nebylo, mohly by být na vině další druhy virů, například Herpes simplex nebo Varicella zoster virus, které mohou způsobit závažnější infekce a vyžadují antivirovou léčbu. Na webu Zdravé Stravování jsme také nedávno upozorňovali, že potíže se zrakem mohou odkazovat na roztroušenou sklerózu.