Onemocnění ledvin je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Je proto důležité, abyste ho dokázali včas rozpoznat.
Onemocnění ledvin je nebezpečný problém, jehož odhalení může být v některých případech velmi obtížné. Důvodem je především skutečnost, že jeho příznaky nebývají vždy zjevné, a pokud se objevují, mohou připomínat spíše méně závažné problémy. Dobrou zprávou však je, že jeho progresi lze poměrně snadno zpomalit, nebo dokonce zastavit – to však pouze v případě, že ho zachytíte včas, říká doktorka Alana Biggers.
Nejčastější příznaky onemocnění ledvin
Odhalit onemocnění ledvin v raném stadiu bývá velmi obtížné, neboť jeho příznaky jsou často vzácné. Stejně tak byste měli brát na vědomí, že lidé mohou ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by si všimli nějakých zjevných příznaků. Přesto však existuje seznam typických signálů, kterými se vás tělo může snažit včas varovat před tímto nebezpečím:
- vysoký krevní tlak,
- změny v množství a počtu vylučování moči,
- změny vzhledu moči (například zpěněná moč),
- krev v moči,
- otoky nohou, kotníků nebo okolí očí,
- bolest v oblasti ledvin,
- únava,
- ztráta chuti k jídlu,
- potíže se spánkem,
- bolesti hlavy,
- nesoustředěnost,
- svědění,
- dušnost,
- nevolnost a zvracení,
- zápach z úst a kovová chuť v ústech,
- svalové křeče,
- píchání v prstech na rukou nebo nohou.
Je ovšem důležité si uvědomit, že příznaky spojené s onemocněním ledvin jsou velmi obecné, a proto mohou být způsobeny i jinými problémy – ve skutečnosti se příznaky v průměru objeví u každého desátého člověka. Pokud je však na sobě pocítíte, můžete se nechat vyšetřit u svého praktického lékaře, který vám zkontroluje krevní tlak a požádá vás, abyste si během návštěvy také udělali test moči a krevní test.
Příčiny selhání ledvin
Selhání ledvin může být důsledkem několika stavů nebo příčin. Mezi ty nejčastější z nich však patří především vysoký krevní tlak a cukrovka. Stejně tak však může stát za vznikem onemocnění ztráta průtoku krve ledvinami. Mezi stavy, které tento faktor mohou způsobit, patří například:
- srdeční infarkt,
- srdeční onemocnění,
- zjizvení jater nebo selhání jater,
- dehydratace,
- těžké popáleniny,
- alergické reakce,
- závažné infekce, jako je sepse,
- vysoký krevní tlak,
- protizánětlivé léky.
Dalším možným důvodem selhání ledvin mohou být také problémy s vylučováním moči. V takovém případě se totiž v těle začnou hromadit toxiny, které tento párový orgán přetíží a způsobí jeho disfunkci. Průchod moči však mohou blokovat i některé druhy rakoviny, zejména tlustého střeva, děložního čípku a močového měchýře. Mezi další onemocnění, které mohou vést k tomuto závažnému problému, poté patří ledvinové kameny, zvětšená prostata, krevní sraženiny a poškození nervů, jež ovládají močový měchýř.
Faktory, které přispívají k rozvoji nemoci
Mezi další faktory, jež mohou vést k selhání ledvin, patří:
- krevní sraženina v ledvinách nebo v jejich okolí,
- infekce,
- otrava těžkými kovy,
- vaskulitida,
- lupus,
- glomerulonefritida,
- hemolyticko-uremický syndrom, který zahrnuje rozpad červených krvinek po bakteriální infekci,
- rakovina plazmatických buněk v kostní dřeni,
- sklerodermie,
- trombotická trombocytopenická purpura,
- chemoterapeutika, která léčí rakovinu a některá autoimunitní onemocnění,
- barviva používaná v některých zobrazovacích testech,
- antibiotika,
- cukrovka.
Zdroj: Healthline, Kidney Health Australia