Cukrovka je nebezpečné onemocnění, které může zasáhnout naprosto každého. Pokud na sobě poznáte typické příznaky, rozhodně zakročte včas.
Cukrovka 2. typu může mít velmi nebezpečný dopad na lidské zdraví, pokud není včas léčena. I já sám proto raději věnuji pozornost každému příznaku, který by mohl svědčit o její přítomnosti. Jak totiž uvádí lékařka Kelly Wood, onemocnění může vést k překyselení organismu a značnému poškození orgánů, což může v krajních případech způsobit dokonce i smrt.
Cukrovka 2. typu a její příznaky
Cukrovka 2. typu ovlivňuje lidské tělo tím, že není schopné efektivně využít inzulin k přivedení glukózy do buněk, což může vést k mnoha typickým příznakům – organismus totiž v takovém případě začne využívat alternativní zdroje energie v tkáních, svalech a orgánech, které jsou zapotřebí k jiným tělesným funkcím. Známky onemocnění mohou být mírné a zpočátku se dají snadno odstranit, takže pokud je rozpoznáte, co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc. Mezi ty nejčastější z nich patří:
- neustálý hlad,
- nedostatek energie,
- únava,
- nadměrná žízeň,
- časté močení,
- rozmazané vidění,
- bolest, brnění nebo necitlivost v rukou či nohou.
Jak poté nemoc postupuje, příznaky se stávají závažnějšími a mohou způsobit potenciálně nebezpečné komplikace. Mezi ty patří zejména selhání ledvin, onemocnění dásní, pocity necitlivosti v končetinách nebo neuropatie, oční problémy nebo také mrtvice a srdeční infarkt, o jehož příznacích jsme vás na webu ZdravéStravování nedávno informovali.
Hladina krevního cukru je klíčem pro prevenci cukrovky. Správnou cestou je i příjem vlákniny nebo dostatek spánku
Nejčastější příčiny onemocnění
Inzulin je přirozeně se vyskytující hormon, který produkuje a uvolňuje slinivka břišní, když jíte potraviny. Jeho úkolem je poté transport glukózy z krevního oběhu do buněk v celém těle, kde je dále využíván pro energii. V případě cukrovky 2. typu se však tělo stává vůči jeho působení odolným a nedokáže ho využívat efektivně – to způsobuje, že slinivka musí pracovat tvrději, což může vést k jejímu selhání. Mezi nejčastější příčiny tohoto nebezpečného stavu patří:
- genetická predispozice v rodině, tedy pokud máte příbuzného, který již cukrovkou trpí,
- obezita a nadváha a s nimi spojené genetické predispozice,
- věk starší 45 let,
- nezdravá strava a konzumace zpracovaných potravin,
- nedostatek pohybu,
- vysoký krevní tlak,
- sedavé zaměstnání.